REKLAMA

Sejm wznowił obrady

  • Autor: PAP/JS
  • 28 stycznia 2016 09:32
Sejm wznowił obrady Posłowie m.in. wysłuchają informacji o sytuacji finansowej samorządów i będę zadawać pytania przedstawicielom rządu (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

· Posłowie m.in. wysłuchają informacji o sytuacji finansowej samorządów i będę zadawać pytania przedstawicielom rządu.
· Po zakończeniu posiedzenia, o godz. 21 planowane jest kolejne, podczas którego m.in. uchwalony ma zostać budżet na 2016 r.
· Podczas głosowań, które mają się odbyć na wieczornym posiedzeniu, powołani mają też zostać kolejni członkowie Rady Polityki Pieniężnej.

W czwartek (28 stycznia) po godz.9. Sejm wznowił obrady. Po zakończeniu posiedzenia, o godz. 21 planowane jest kolejne, podczas którego m.in. uchwalony ma zostać budżet na 2016 r.

Podczas głosowań, które mają się odbyć na wieczornym posiedzeniu, powołani mają też zostać kolejni członkowie Rady Polityki Pieniężnej.

Kolejne posiedzenie jest konieczne, ponieważ głosowanie nad uchwaleniem budżetu nie może odbyć się na tym samym posiedzeniu, co drugie czytanie jego projektu.

Podczas drugiego czytania, które odbyło się w środę (27 stycznia), tylko posłowie PiS bronili projektu tegorocznego budżetu. Jak mówili, jest on sprawiedliwy i solidarny, a także odzwierciedla realizację priorytetów rządu. Opozycja zarzucała rządzącym psucie państwa, zwiększenie długu i podwyżki podatków. Kluby PO i PSL złożyły jeszcze poprawki dotyczące m.in. zagospodarowania zysku NBP.

W projekcie budżetu na ten rok zaplanowano dochody budżetu państwa w wysokości 313 mld 788 mln 526 tys. zł i wydatki w wysokości 368 mld 528 mln 526 tys. zł. Deficyt nie powinien przekroczyć 54 mld 740 mln zł.

Ponadto odbyć ma się głosowanie ws wybieranych przez Sejm członków Rady Polityki Pieniężnej. Głosowane będą cztery kandydatury do RPP: zgłoszeni przez PiS prof. Grażyna Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; wskazany przez PO prof. Cezary Wójcik z SGH; zgłoszony przez Nowoczesną i PSL prof. Stanisław Gomułka.

Cała czwórka uzyskała pozytywną rekomendację sejmowej komisji finansów. Szanse na wybór mają jednak tylko kandydaci PiS - Ancyparowicz i Łon. Szef komisji finansów Andrzej Jaworski (PiS) powiedział PAP, że jego klub nadal ich popiera.

Po wznowieniu rano obrad posłowie m.in. wysłuchają informacji w sprawie sytuacji finansowej polskich samorządów, o przedstawienie której wystąpił do rządu klub PSL, a ponadto przedstawiciele rządu będą odpowiadać na pytania posłów. Sejm ma także wysłuchać informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2015 r., czyli w okresie przewodnictwa Luksemburga w Radzie Unii Europejskiej.

Przeprowadzone zostaną także drugie czytania projektów nowelizacji ustaw: o służbie zawodowej żołnierzy, który znosi 12-letnie ograniczenie czasu trwania kontraktów podpisywanych przez żołnierzy, szczególnie szeregowych oraz o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, który zakłada, że ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego, m.in. bibliotek, muzeów i archiwów, będzie przejrzystsze i łatwiejsze oraz ma służyć zwiększaniu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA