REKLAMA

Sejm wznowił obrady. Co w programie posiedzenia?

  • Autor: aw/PAP
  • 25 maja 2017 09:28
Sejm wznowił obrady. Co w programie posiedzenia? Posłowie będą też głosować m.in. także w sprawie złożonych przez PO i Nowoczesną wniosków o odrzucenie projektu nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, autorstwa posłów PiS (fot. Sejm/twitter)

Sejm, który w czwartek (25 maja) po godz. 9. wznowił obrady, wysłucha informacji ws. efektów uszczelnienia systemu podatkowego i jego wpływu na wysokość dochodów budżetowych. Wieczorem odbędą się głosowania - Sejm m.in. wybierze ośmiu członków komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w Warszawie.

W komisji weryfikacyjnej ma być czterech przedstawicieli PiS oraz po jednym z pozostałych klubów sejmowych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15.

Kandydatami PiS są: prawnik, komornik Łukasz Kondratko, poseł Jan Mosiński, poseł Paweł Lisiecki i prawnik Sebastian Kaleta. Kandydatem PO jest poseł Robert Kropiwnicki; Kukiz'15 - prawnik Adam Zieliński, Nowoczesnej - poseł Jerzy Meysztowicz, a PSL - radca prawny Bartłomiej Opaliński.

Przewodniczącym komisji jest wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, powołany przez premier Beatę Szydło.

Komisja może np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość. Będzie też mogła uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Posłowie będą też głosować m.in. także w sprawie złożonych przez PO i Nowoczesną wniosków o odrzucenie projektu nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, autorstwa posłów PiS. Projekt zakłada m.in., że minister sprawiedliwości będzie mógł przez pół roku odwołać każdego prezesa sądu w Polsce bez podania przyczyn.

Według przedstawicieli PO i Nowoczesnej, którzy chcą odrzucenia projektu noweli w pierwszym czytaniu, jest on niezgodny z konstytucją, stanowi "kolejny etap kolonizacji sądownictwa" oraz "narzędzie do dyktatury".

Z kolei przedstawiciel wnioskodawców Bartłomiej Wróblewski (PiS) przekonywał, że proponowane rozwiązania wpłyną na "poprawienie funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości". "Polacy mają dość sądów, w których sprawy ciągną się latami, a w efekcie kończą się wydawanymi wadliwymi i ułomnymi wyrokami" - podkreślił poseł PiS Daniel Milewski.

Ponadto Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy Prawo wodne. Jego efektem będzie wzrost kosztów dla przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, co ma skutkować większymi opłatami za wodę dla mieszkańców i wyższe ceny za wodę m.in. dla rolników, branży energetycznej i hodowców ryb.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przestrzegał, że jeżeli nowe Prawo wodne nie zostanie przyjęte do końca czerwca, to Komisja Europejska będzie miała prawo zawiesić nam refundację środków z tego obszaru. (PAP)

mrr/ mok/

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA