REKLAMA

Sejm wznowił obrady. Czym w ostatnim dniu posiedzenie zajmą się posłowie?

  • Autor: PAP/JS
  • 18 marca 2016 09:18
Sejm wznowił obrady. Czym w ostatnim dniu posiedzenie zajmą się posłowie? Posłowie wybiorą nowego członka Rady Polityki Pieniężnej (fot. Paweł Kula/sejm.gov.pl)

• Sejm, który w piątek (18 marca) po godz.9. wznowił obrady, w ostatnim dniu posiedzenia przeprowadzi głosowania m.in. nad specustawą przygotowaną w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i wizytą papieża w Polsce.
• Posłowie wybiorą też nowego członka RPP.

Projekt ustawy dotyczy zasad współpracy organów administracji publicznej, organizatora ŚDM i innych podmiotów przy realizacji wydarzenia. Ma m.in. dać policji uprawnienia jak przy imprezach masowych; funkcjonariusze będą z nich korzystać do końca sierpnia 2016 r. Uprawnienia te dotyczą gromadzenia i przetwarzania danych o osobach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, w tym uzyskanych i przetwarzanych przez inne służby i instytucje oraz organy ścigania innych państw.

Dzięki zapisom specustawy, Policja będzie mogła także sprawdzić wolontariusza, czy nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Podobne rozwiązania zastosowano przed turniejem piłkarskim Euro 2012. Z kolei Straż Ochrony Kolei będzie mogła przeszukać bagaż podróżnych - z prawa tego może korzystać od 18 lipca do 2 sierpnia 2016 r.

Czytaj też: Posłowie zgłosili poprawki do projektu specustawy na ŚDM

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, jeszcze w piątek zajmie się nią Senat.

Posłowie wybiorą też nowego członka Rady Polityki Pieniężnej - kandydatem PiS jest Jerzy Żyżyński, a PO Cezary Wójcik.

Sejm głosować będzie też ws rządowego projektu zakładającego wprowadzenia bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia. Żadna z poprawek zgłoszonych w czwartek podczas drugiego czytania nie została pozytywnie zaopiniowana przez sejmowe komisje. Propozycje dotyczyły m.in. przyznania geriatrom prawa wypisywania leków.

Po głosowaniach posłowie zajmą się dwoma projektami złożonymi przez klub Nowoczesna. Jeden z nich dotyczy obniżenia podatku CIT z 19 proc. do 15 proc. dla małych i średnich przedsiębiorców; drugi - podwyższenie kwoty wolnej od podatku do ponad 8 tysięcy złotych; obecnie to 3091 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA