REKLAMA

Sejm wznowił obrady. Na tapecie ustawa medialna

  • Autor: PAP/JS
  • 28 kwietnia 2016 09:17
Sejm wznowił obrady. Na tapecie ustawa medialna Posłowie mają kontynuować prace nad zmianami w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej (fot. sejm/twitter)

• Sejm, który w czwartek (28 kwietnia) od godz. 9. wznowił obrady, przeprowadzi pierwsze czytanie trzech propozycji składających się na projekt tzw. "dużej" ustawy medialnej.
• Posłowie mają też kontynuować prace nad zmianami w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej.

Na projekt "dużej" ustawy medialnej składają się trzy propozycje ustaw autorstwa PiS: o mediach narodowych; o składce audiowizualnej oraz przepisy wprowadzające ustawę o mediach narodowych i ustawę o składce audiowizualnej. Pakiet ten przewiduje przekształcenie od 1 lipca TVP, PR i PAP w instytucje mediów narodowych.

Wyboru władz mediów publicznych miałaby dokonywać 6-osobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Wśród kandydatów wybieranych przez Sejm jedno miejsce ma być ustawowo gwarantowane dla kandydata z największego klubu opozycyjnego, czyli w obecnej kadencji z PO.

Władze poszczególnych mediów, czyli dyrektorzy naczelni, mieliby być wybierani w drodze konkursów jawnych spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje społeczne i stowarzyszenia twórcze. Przewiduje się też wprowadzenie składki audiowizualnej w wysokości 12 lub 15 zł miesięcznie, pobieranej z rachunkiem za prąd od 1 stycznia 2017 r.

Z kolei projekt nowelizacji ustawy o IPN przewiduje m.in., że w miejsce obecnej Rady IPN ma powstać kolegium, które będzie tworzyło 9 naukowców powoływanych przez Sejm, Senat i prezydenta. Zgodnie z projektem zmieni się tryb wyboru prezesa Instytutu; miałby tego dokonywać Sejm za zgodą Senatu, po zasięgnięciu opinii Kolegium IPN. Obecnie prezesa IPN powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu, na wniosek Rady IPN, która zgłasza kandydata spoza swego grona.

Posłowie mają ponadto przeprowadzić pierwsze czytanie projektu ustawy o efektywności energetycznej. Jej celem jest efektywne wykorzystywanie energii, zmniejszenie jej zużycia i strat podczas jej przesyłania. Określono w nim m.in. zasady opracowania tzw. krajowego planu działań dotyczącego efektywności energetycznej i przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Projekt zawiera też zadania jednostek sektora publicznego dla poprawy efektywności energetycznej oraz sposoby, jak zaoszczędzić energię.

Czytaj też: Beata Szydło miała uratować stanowisko ministra Tchórzewskiego

Sejm będzie też prowadził dalsze prace nad poselskim projektem noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy oraz ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Zakłada on dostosowanie ustawy do obowiązujących od początku br. przepisów ustawy Prawo restrukturyzacyjne.

Posłowie mają ponadto kontynuować pracę nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o rejestracji, ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Nowe przepisy mają doprowadzić do wzmocnienia systemu kontroli i nadzoru nad prawidłowym stosowaniem nazw produktów zarejestrowanych jako: chronione nazwy pochodzenia, chronione oznaczenia geograficzne i gwarantowane tradycyjne specjalności. Projekt wskazuje też zasady stosowania określenia jakościowego "produkt górski" .

Sejm zajmie się również rządowym projektem ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, który reguluje warunki zatrudnienia w Polsce pracowników delegowanych tutaj z innych państw UE i związane z tym nowe obowiązki kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy.

Posłowie wysłuchają także informacji bieżącej w sprawie dodatkowych obciążeń podatkowych Polaków oraz zaniechania pomocy kredytobiorcom - o przedstawienie której wnioskował klub PSL. Będą też zadawać przedstawicielom rządu pytania

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA