REKLAMA

Sejm wznowił obrady. W planach m.in. unikanie opadatkowania

  • Autor: bad/PAP
  • 13 maja 2016 09:18
Sejm wznowił obrady. W planach m.in. unikanie opadatkowania Wznowiono 18. posiedzenie Sejmu. Fot. Sejm

• Sejm w piątek, 13 maja po godz. 9. wznowił obrady.
• Przeprowadzi głosowania m.in. nad wnioskami części opozycji o odrzucenie rządowego projektu ws. przekształcenia Akademii Obrony Narodowej w Akademię Sztuki Wojennej.
• Zaplanowano także głosowanie nad wprowadzeniem do polskiego prawa klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Podczas czwartkowej debaty propozycję rządową, by od 1 października Akademia Obrony Narodowej została przekształcona w Akademię Sztuki Wojennej poparły kluby PiS i Kukiz'15, a krytycznie odniosły się do niej kluby PO, Nowoczesnej i PSL, według których projektowane przekształcenie służy tylko przeprowadzeniu zmian kadrowych.

Posłowie będą też głosować nad projektem wprowadzającym do polskiego prawa klauzulę, która ma przeciwdziałać unikaniu przez firmy opodatkowania - uniemożliwić im dokonywanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego czynności, za pomocą których próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe. Fiskus będzie mógł uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości.

Projekt przewiduje, że klauzula miałaby zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł. Minister finansów miałby wydawać tzw. opinie zabezpieczające, mające gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania. Powołana ma zostać niezależna od ministerstwa Rada ds. Unikania Opodatkowania, opiniująca sporne sprawy dotyczące unikania opodatkowania.

Będzie trudniej uniknąć opodatkowania. Fot. pixabay

Odbędzie się również głosowanie nad projektem tzw małej nowelizacji Prawa zamówień publicznych. Projektowane zmiany pozwalają samorządom zlecać spółkom-córkom zadania z wolnej ręki, czyli tzw. in-house. W praktyce chodzi przede wszystkim o to, by gminy mogły powierzać swoim spółkom komunalnym wywóz nieczystości.

Sejm będzie ponadto głosował m.in. nad projektami nowelizacji Kodeksu pracy; jeden wprowadza obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę, lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy; drugi - doprecyzowuje zasady ochrony praw pracowniczych kobiet, które są w ciąży lub karmią dziecko piersią.

Posłowie mają ponadto zająć się w piątek projektem PSL nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy, który zakłada skrócenie maksymalnego czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin; za te dni przysługiwałoby pełne wynagrodzenie. Według PSL inicjatywa "daje szanse na połączenie życia zawodowego z życiem rodzinnym". Według PSL, koszt dla gospodarki takiego rozwiązania to 300 mln zł.

Sejm przeprowadzić ma także pierwsze czytanie przygotowanego przez klub Kukiz'15 projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej, który wprowadza przedawnianie zobowiązań podatkowych. Według polityków Kukiz'15 obecny przepis - zakładający, że zaległości podatkowe się nie przedawniają - jest niekonstytucyjny.

Posłowie mają też wysłuchać informacji rządu o realizacji działań wynikających z "Narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego" w 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA