REKLAMA

Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie wybiorą 5 członków Kolegium IPN

  • Autor: PAP/JS
  • 23 czerwca 2016 09:30
Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie wybiorą 5 członków Kolegium IPN Posłowie wybiorą 5 członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej (fot. sejm/twitter)

• W Sejmie, który po godz. 9. wznowił posiedzenie zaplanowano blok głosowań, m.in. nad odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.
• Posłowie wybiorą też 5 członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała w środę wszystkich dziesięciu kandydatów klubów poselskich na członków Kolegium IPN.

Wśród kandydatów są: dr hab. Sławomir Cenckiewicz (kandydat zgłoszony przez PiS), Ludwik Dorn (kandydat PO), prof. Jan Draus (kandydat PiS), prof. Piotr Franaszek (kandydat PiS), prof. Andrzej Friszke (kandydat PO), Bogdan Lis (kandydat PO), prof. Józef Marecki (kandydat PiS), dr Wojciech Muszyński (kandydat Kukiz 15 i PSL), Henryk Wujec (kandydat PO) i Krzysztof Wyszkowski (kandydat PiS).

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, której większość przepisów weszła w życie w ubiegłym tygodniu, skrócona zostanie kadencja obecnej Rady IPN, a w jej miejsce powołane zostanie Kolegium IPN. Spośród dziewięciu członków Kolegium Instytutu, pięciu powoływać będzie Sejm, dwóch Senat i dwóch prezydent.

Sejm będzie też głosował nad odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej - wnioski o odrzucenie złożyły kluby PO i Nowoczesnej.

Posłowie mają przyjąć uchwały ws. uczczenia 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz ws. 40. rocznicy protestów robotników przeciwko władzy komunistycznej w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku.

W Sejmie odbędzie się również głosowanie nad projektem nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, która zakłada rzadsze oceny okresowe nauczycieli akademickich i zmianę charakteru Polskiej Komisji Akredytacyjnej; celem projektu jest też odbiurokratyzowanie pracy uczelni. Posłowie będą też głosować nad zmianami w ustawie o systemie oświaty, zakładającymi m.in. zniesienie od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkowego sprawdzianu szóstoklasistów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA