REKLAMA

Sejmowe komisje odłożyły prace nad uchwałą PO ws. kompromisu aborcyjnego

  • Autor: PAP/JS
  • 22 września 2016 15:51
Sejmowe komisje odłożyły prace nad uchwałą PO ws. kompromisu aborcyjnego Sejmowe komisje zdecydowały o przerwaniu pierwszego czytania projektu uchwały autorstwa PO w sprawie poszanowania istniejącego kompromisu aborcyjnego i odłożyły dalsze prace nad tym projektem. (fot. Sejm/twitter)

Sejmowe komisje zdecydowały o przerwaniu pierwszego czytania projektu uchwały autorstwa PO w sprawie poszanowania istniejącego kompromisu aborcyjnego i odłożyły dalsze prace nad tym projektem.

Wniosek w sprawie przerwania pierwszego czytania projektu uchwały złożył wiceprzewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS). - Dziś przerywamy prace, a z decyzją w sprawie uchwały czekamy do dalszych prac nad projektami obywatelskimi w sprawie prawa aborcyjnego - uzasadniał.

W Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie dwóch obywatelskich projektów zmieniających prawo dotyczące aborcji - z których jeden zaostrza, a drugi liberalizuje obowiązujące przepisy. To już kolejna, choć pierwsza w tej kadencji, próba zmiany tych przepisów. Pierwsze czytanie obu projektów zaplanowano w Sejmie po godz. 15.

Wniosek Latosa poparli inni posłowie PiS. - Zajmowanie się teraz tą uchwałą jest niewłaściwe. Nie możemy w tym momencie determinować sposobu dalszych prac w parlamencie w związku z tym, że zostały złożone dwa projekty obywatelskie - mówił Bartłomiej Wróblewski z tej partii. Dodał, że priorytet musi mieć dyskusja nad tymi projektami.

Przeciw takiemu rozwiązaniu byli posłowie PO. - Musimy się zająć uchwałą, nie ma co tego odkładać w czasie i zamazywać rzeczywistości. Czy komisje są za tym, żeby był kompromis aborcyjny w Polsce, czy są przeciw - mówił b. minister zdrowia, przewodniczący komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Ostatecznie wniosek Latosa poparło 53 posłów z komisji: sprawiedliwości i praw człowieka, zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Przeciw było 26 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniej wniosek o odrzucenie projektu uchwały złożył Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15). Jak jednak wskazało Biuro Legislacyjne, wniosek taki może być głosowany dopiero po zakończeniu pierwszego czytania, zaś wniosek Latosa dotyczył przerwania pierwszego czytania i dlatego musiał zostać przegłosowany przez komisje jako pierwszy. Dalsze decyzje w sprawie projektu uchwały komisje podejmą więc w późniejszym terminie - być może będzie on omawiany równolegle z obywatelskimi projektami dotyczącymi zmian prawa aborcyjnego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA