REKLAMA

Sejmowe komisje przeciw wysłuchaniu publicznemu "ustawy dezubekizacyjnej"

  • Autor: PAP/JS
  • 13 grudnia 2016 15:40
Sejmowe komisje przeciw wysłuchaniu publicznemu "ustawy dezubekizacyjnej" Wcześniej - we wtorek rano - Sejm nie poparł wniosków PO, Nowoczesnej i PSL o odrzucenie projektu (fot.:twitter.com/kancelariasejmu)

Sejmowe komisje odrzuciły wnioski PO i Nowoczesnej o wysłuchanie publiczne projektu "ustawy dezubekizacyjnej", zmniejszającej emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.

Komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny rozpoczęły we wtorek pracę nad rządowym projektem ustawy, według którego emerytury i renty ponad 32 tys. b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS.

Klub Nowoczesna złożył wniosek o wysłuchanie publiczne projektu ustawy - 9 stycznia 2017 r. PO złożyło podobny wniosek - według ich propozycji przesłuchanie miało by się odbyć 10 stycznia 2017 r.

Wcześniej - we wtorek rano - Sejm nie poparł wniosków PO, Nowoczesnej i PSL o odrzucenie projektu. Za odrzuceniem w pierwszym czytaniu głosowało 159 posłów, 258 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. W związku z tym projekt trafił do sejmowych komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny.

W myśl rządowego projektu noweli niższe świadczenia będą wypłacane "za służbę na rzecz totalitarnego państwa od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.". Informację o przebiegu służby funkcjonariuszy w okresie PRL ma sprawdzać IPN.

Zmiany obejmą funkcjonariuszy SB, jednostek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Obniżenie emerytur i rent będzie dotyczyć także osób, które służyły w jednostkach MON, w tym - w Wojskowej Służbie Wewnętrznej i Wojskach Ochrony Pogranicza.

Zmiany mają dotyczyć także kadry naukowo-dydaktycznej, naukowej, naukowo-technicznej oraz słuchaczy i studentów Akademii Spraw Wewnętrznych (z wyłączeniem Wydziału Porządku Publicznego w Szczytnie), a także Centrum Wyszkolenia MSW i Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie.

Według szacunków MSWiA, obniżonych zostanie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. Z projektu wynika też, że rocznie budżet państwa będzie wydawał o ok. 546 mln zł mniej na świadczenia emerytalne i rentowe z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • PISdzielcy 2016-12-13 17:07:32
    Demokracja Pisowska. Co będą z opozycją gadać i tracić czas jak przecież mają rację.
  • Potencjalny Ubek 2016-12-13 16:42:22
    Urawniłowka. Następnym krokiem powinno być aresztowanie każdego kto urodził się przed 1989, z wyjątkiem ewidentnych bohaterów jak Jarosław Kaczyński, Antoni Maciarewicz i Stanisław Piotrowicz.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA