REKLAMA

Sekretarz generalny Rady Europy w Polsce. Rozpoczął spotkania z polskimi politykami

  • Autor: PAP/JS
  • 04 kwietnia 2016 09:32
Sekretarz generalny Rady Europy w Polsce. Rozpoczął spotkania z polskimi politykami Thorbjoern Jagland spotka się także z prezydentem i premier Beatą Szydło (fot.: wikipedia.org,CC BY-SA 2.0)

• Od wizyty w resorcie spraw zagranicznych i spotkania z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland w poniedziałek (4 kwietnia) rano rozpoczął rozmowy z polskimi politykami.
• Tematem rozmów Jaglanda z przedstawicielami polskich władz oraz organizacji pozarządowych ma być m.in. sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz zmiany w mediach publicznych.

Sekretarz generalny RE ma rozmawiać także z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim. We wtorek (5 kwietnia) rano Jagland rozmawiać będzie z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. Jagland ma się ponadto spotkać z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych.

W pierwszej połowie marca Komisja Wenecka, która jest organem doradczym Rady Europy, przyjęła opinię na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Komisja oceniła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii jest też mowa o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Sekretarz generalny RE interesuje się też zmianami w polskim prawie medialnym. Na początku stycznia napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraził zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i zaproponował dialog z ekspertami RE ds. wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę. Nowela ta, na mocy której wygasły mandaty poprzednich członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia, weszła w życie.

Drugą część wizyty sekretarz generalny RE ma spędzić na Lubelszczyźnie; jak poinformowało PAP Biuro RE w Warszawie, ma to związek z konwencją ramową Rady z Faro, dotyczącą wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa. We wtorek po południu Jagland odwiedzi Frampol, gdzie przyjmie go burmistrz gminy Tadeusz Niedźwiecki. Zaplanowano również spotkanie sekretarza RE z młodzieżą szkolną oraz wizytę na cmentarzu żydowskim, który zrewitalizowany został z udziałem społeczności lokalnej. Jagland opuści Polskę w środę rano.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA