REKLAMA

Sellin: polityka pamięci to niezbędny element polityki państwa

  • Autor: PAP/em
  • 10 grudnia 2015 15:36
Sellin: polityka pamięci to niezbędny element polityki państwa Wiceminister kultury Jarosław Sellin (fot. mat. pras.)

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział rozbudowanie infrastruktury muzealnej - mają powstać gmachy Muzeum Historii Polski i Muzeum Józefa Piłsudskiego, ale też Muzeum Pole Chwały Westerplatte, Muzeum Piaśnica.

Sellin przedstawił w czwartek w Sejmie informację bieżącą w sprawie funkcjonowania muzeów w kontekście polityki historycznej państwa.

- Zaniechania w polskiej polityce historycznej zaowocowały m.in. tym, że co drugi dzień gdzieś w świecie zostaje użyte sformułowanie (...) "polski obóz śmierci", "polski obóz koncentracyjny" czy "polski obóz zagłady" - mówi.

Zaniechania te to też - jak ocenił - "brak pełnej infrastruktury instytucjonalnej, w ramach której można byłoby prowadzić coś, co nazywany systemową, długofalową polityką historyczną".

"Przykład IPN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich - to dowody, jak potrzebne są takie instytucje, by odkrywać historyczną prawdę, upowszechniać ją, rozbijać niesprawiedliwe stereotypy" - mówił Sellin.

Podkreślił, że obecny rząd proponuje "nową dynamikę w tej sprawie". "Tę infrastrukturę będziemy rozbudowywać" - zapowiedział.

W 2018 r., w stulecie niepodległości Polski, ma zostać otwarte - jak mówił - Muzeum Historii Polski. Przypomniał, że "projekt powstał już w roku 2006 r." i muzeum istnieje jako instytucja, jednak trzeba szybko zbudować jego gmach.

"Ostatnie osiem lat to były zaniechania, jeśli chodzi o budowę tego muzeum. Nie podejmowano przez wiele lat decyzji, gdzie to muzeum powinno być ulokowane i twardej decyzji o finansowaniu tej budowy" - powiedział wiceminister kultury.

"Będzie to instytucja sztandarowa, pokazująca całość polskiego dorobku historycznego. Nurt krytyczny, istotny intelektualnie, nie może zdominować przekazu muzeum o tak sformułowanych celach. Nie może być wątpliwości, że Muzeum Historii Polski powstaje w duchu afirmacji i dumy z polskiej tradycji narodowej i państwowej, przy uwzględnianiu wszystkich nurtów, tworzących współczesną polską tożsamość" - przekonywał Sellin.

Drugą instytucję, którą należy - jak mówił Sellin - "wreszcie dokończyć", jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. "Też chcemy, by to muzeum zostało otwarte w 100-lecie niepodległości" - zapowiedział.

Z kolei Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, powinno - zdaniem Sellina - "przedstawiać w atrakcyjny sposób polską interpretację tego zdarzenia".

"Nie powinniśmy budować muzeum, które bawi się w opowieści jakichś uniwersalnych doznań, całej ludzkości w czasie II wojny światowej, bo każdy naród, każdy duży naród, który w tragedii II wojny światowej uczestniczył, opowiada raczej własną narrację, własną interpretację tego tragicznego zdarzenia" - podkreślił.

Zapowiedział, że powstanie też Muzeum Pole Chwały Westerplatte. "To jedna z pierwszych decyzji ministra kultury, podjęta kilkanaście dni temu" - poinformował.

Jako filia Muzeum Stuthoff ma powstać Muzeum Piaśnica. "Piaśnica to był pierwszy mord ludobójstwa w czasie II wojny światowej - przed Palmirami, przed Katyniem, przed Holokaustem" - uzasadnił Sellin.

Poinformował też, że MKiDN wesprze budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. "Chcemy też rozmawiać o Muzeum Dawnych Ziem Wschodnich Rzeczpospolitej. Dyskusja na ten temat już się toczy, w kilku miastach" - dodał.

W planach jest też powstanie Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu. "Można pokusić się o inną nazwę" - zastrzegł Sellin, dodając, że "chodzi o miejsce, w którym będziemy pokazywać polski dorobek po 1945 roku".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA