REKLAMA

Sellin: we wtorek expose i głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu

  • Autor: PAP/AH
  • 10 grudnia 2017 12:08
Sellin: we wtorek expose i głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego odpowiedział, że "to będzie rząd wskazany przez liderów Zjednoczonej Prawicy i premiera Mateusza Morawieckiego". Fot. Adrian Grycuk/wikimedia, licencja Creative Commons

Gdy opadły emocje po rezygnacji Beaty Szydło i nominacji na stanowisko prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wszyscy wyczekują expose nowego premiera. Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zdradza pewne szczegóły nadchodzących wydarzeń.

  • Zdaniem Jarosława Sellina na razie istotnych zmian w ekipie rządowej nie będzie. 
  • To będzie rząd wskazany przez liderów Zjednoczonej Prawicy i premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział pytany o wpływ Jarosława Kaczyńskiego na ewentualne nominacje. 
  • Niewykluczone, że w roku 2018 Jarosław Kaczyński ruszy na "wyprawę w Polskę", zwłaszcza dlatego, że jest to pierwszy z dwóch lat cyklu wyborczego.

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin pytany w radiowym wywiadzie o możliwe zmiany w rządzie zaznaczył, że na razie został jedynie desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki.

- Będzie we wtorek wygłoszone expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu - powiedział Sellin.

- Wszystko wskazuje na to, że decyzja nowego premiera Mateusza Morawieckiego będzie taka, że na razie istotnych zmian w składzie ekipy rządowej, na stanowiskach ministrów konstytucyjnych, nie będzie - ocenił.

Jak dodał Sellin, to Morawiecki z nowej pozycji będzie mógł ocenić prace poszczególnych ministerstw.

Pytany, na ile będzie to rząd autorski, a na ile będzie na jego kształt wpływał prezes PiS Jarosław Kaczyński, wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego odpowiedział, że "to będzie rząd wskazany przez liderów Zjednoczonej Prawicy i premiera Mateusza Morawieckiego".

- To jest zupełnie naturalne, że premier przecież funkcjonuje w otoczeniu politycznym i z tym otoczeniem politycznym takie najważniejsze decyzje podejmuje - podkreślił Sellin.

Dopytywany, czy obecny szef MSZ Witold Waszczykowski pozostanie w rządzie Morawieckiego na stanowisku, Sellin podkreślił, że nie chce wchodzić w spekulacje personalne. - Czekam cierpliwie na decyzje kierownictwa mojego środowiska politycznego i nowego premiera w tej sprawie - i one będą podejmowane stopniowo - dodał.

Według Sellina zmiana na stanowisku premiera nie wywołuje negatywnych skutków społecznych, bo Zjednoczona Prawica "wytworzyła taką kulturę polityczną", zgodnie z którą obóz rządzący to "drużyna".

Pytany, jak Morawiecki zamierza "naprawić relacje z UE" stwierdził, że zarówno w NATO, jak i UE trzeba mieć jak najlepsze relacje, a nowy premier będzie je budował podczas m.in. unijnych szczytów oraz spotkań nieoficjalnych.

- Trzeba też pokazywać kondycję polskiej gospodarki, bo tu akurat pan premier Morawiecki ma bardzo dobre osiągnięcia - powiedział wiceszef MKiDN.

- Na pewno będziemy musieli zadbać o to, żeby w nowej perspektywie budżetowej ambitna polityka spójności i dopłat rolnych została zachowana, bo to jest w interesie narodowym - dodał.

Sellin był też pytany, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie "jeździł po Polsce i tłumaczył", dlaczego Morawiecki zastąpił Beatę Szydło na stanowisku premiera.

- Od czasu do czasu Jarosław Kaczyński takie wyprawy w Polskę robi, niewykluczone, że w roku 2018, zwłaszcza z powodu tego, że to pierwszy z dwóch lat cyklu wyborczego, jako lider środowiska politycznego będzie to robił - podkreślił.

Beata Szydło na czele rządu stała od zaprzysiężenia przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 listopada 2015 roku. 7 grudnia br. Szydło na ręce Komitetu Politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji; rezygnacja została przyjęta. Prezydent przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA