REKLAMA

Senacka debata nad ustawą o statusie sędziów TK przerwana do środy

  • Autor: PAP/JS
  • 15 listopada 2016 21:49
Senacka debata nad ustawą o statusie sędziów TK przerwana do środy Siedziba Trybunału Konstytucyjnego (fot. Sejm/twitter)

We wtorek wieczorem Senat przerwał do środy (16 listopada) rano debatę nad ustawą autorstwa posłów PiS o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego, która m.in. wprowadza jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK i zmienia zasady ich odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Gdy we wtorkowej debacie senator PO Piotr Zientarski złożył wniosek o skierowanie ustawy do komisji ustawodawczej, marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) stwierdził, że nie ma kworum (sala obrad była wtedy niemal pusta - red) aby ten wniosek przegłosować i ogłosił przerwę do środy, do godz. 10.00. Dodał, że posiedzenie zacznie się od tego właśnie głosowania.

We wtorek rano Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zarekomendowała Izbie przyjęcie całości ustawy wraz z kilkunastoma poprawkami. Przyjęła ona m.in. poprawki przedstawione przez przewodniczącego komisji Michała Seweryńskiego (PiS). Według nich sędzia w stanie spoczynku "zachowałby prawo wypowiadania się w sprawach publicznych"; ponadto nie miałby ograniczenia podejmowania zatrudnienia jako pracownik naukowy tylko u jednego pracodawcy, (co ma obowiązywać czynnego sędziego).

Czytaj też: Sejm nie odrzucił projektu PiS o organizacji i trybie postępowania przed TK

Inna poprawka głosi, że prezydent RP musiałby zasięgać opinii I prezesa SN, gdyby chciał, na wniosek Prokuratora Generalnego, wystąpić o zainicjowanie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego TK. Według kolejnej poprawki, zyski z akcji i udziałów w spółkach sędzia TK przekazuje na cele publiczne, albo na specjalne konto, z którego będzie mógł czerpać środki po końcu kadencji.

W wieczornej debacie PO złożyło wniosek by odrzucić ustawę. Według Bogdana Klicha (PO), ustawa budzi poważny niepokój, dlatego powinna być odrzucona. "Przystawia ona rewolwer do skroni sędziów TK, grożąc im sankcjami dyscyplinarnymi w różnych okolicznościach" - mówił. "Pozbawia też b. sędziów TK części praw publicznych - to tak jakby emerytowanemu lekarzowi zakazać mówić o sprawach medycznych" - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA