REKLAMA

Senacka komisja przeciw odrzuceniu nowelizacji o KRS

 • Autor: PAP/JS
 • 11 grudnia 2017 22:53
Senacka komisja przeciw odrzuceniu nowelizacji o KRS Krytycznie o ustawie wypowiadała się też przedstawicielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. (fot.:Senat RP/senat.gov.pl)

Komisja senacka opowiedziała się przeciw wnioskowi PO o odrzucenie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Z kolei PiS zgłosił wniosek o przyjęcie tej nowelizacji bez poprawek - komisja rozstrzygnie go po wysłuchaniu uczestników posiedzenia.

• Sędzia Arkadiusz Tomczak z zarządu stowarzyszenia sędziów "Iustita" poinformował, że krytycznie ocenia ono tę ustawę.

• Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela mówił, że po wejściu ustawy w życie "skład KRS ukształtuje wola polityków, która zawsze jest nacechowana dążeniem w jedną stronę".

Wniosek o odrzucenie nowelizacji ustawy o KRS złożył Bogdan Klich (PO). "Zamieniliście w atrapy: Sejm, Senat, Trybunał Konstytucyjny. Teraz chcecie zamienić w atrapy sądy" - mówił Klich. Dodał, że na miejscu przewodniczącego senackiej komisji "spaliłby się ze wstydu i oddalił tą nowelizację". "Z racji dyrektyw partyjnych pan tego nie zrobi" - mówił Klich do przewodniczącego komisji Roberta Mamątowa (PiS).

Mamątow odpowiadał, że Klich zakłócał posiedzenie komisji, gdyż jego wystąpienie w większości nie dotyczyło wniosku formalnego. "Nie jesteśmy na jarmarku, pan przeszkadza" - zwracał się do Klicha.

Ostatecznie wniosek Klicha nie uzyskał większości w komisji praw człowieka, praworządności i petycji; Jan Rulewski (PO) zgłosił go jako wniosek mniejszości.

"Proponowane zmiany spowodują skuteczniejsze działanie Rady i w efekcie doprowadzą do poprawy funkcjonowania polskiego sądownictwa" - mówił wcześniej prezydencki minister Paweł Mucha prezentując komisji nowelizację.

Przedstawicielka senackiego biura legislacyjnego omówiła nowelizację i zgłosiła propozycje 10 poprawek. Najważniejsza z nich przewiduje, że mandat obecnych sędziów-członków KRS "trwa do dnia upływu kadencji ostatniego z nich", a nie jak przewidziano w nowelizacji "do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji nowych członków KRS, nie dłużej jednak, niż przez 90 dni od dnia wejścia w życie ustawy".

"Trzeba pamiętać, że w swym orzecznictwie sąd konstytucyjny konsekwentnie wyraża przekonanie, że kadencja wyznaczona przepisami rangi konstytucyjnej podlega szczególnej ochronie" - wskazało biuro legislacyjne uzasadniając taką propozycję poprawki.

Marek Martynowski (PiS) zgłosił wniosek o zaaprobowanie nowelizacji o KRS przez komisję bez poprawek. Komisja na razie nie rozstrzygnęła tego wniosku.

Mucha odpierał argument RPO Adama Bodnara, że wybór członków KRS-sędziów przez Sejm oznaczałby "upolitycznienie" Rady. Według niego jest to absurdalny argument, bo przy takiej logice także tryb powoływania RPO przez Sejm też nie dawałby gwarancji jego apolityczności. Posłowie to przedstawiciele narodu; jeśli będzie taka wola opozycji, to sześć miejsc jest dla niej zagwarantowane - dodał prezydencki minister.

"Nie podzielamy poglądu, jakoby konstytucja przesądzała, że wybór sędziów do KRS ma być dokonywany przez samych sędziów" - podkreślał Mucha. Dodał, że ich wybór przez Sejm to "wzmocnienie legitymacji demokratycznej". Zaprzeczał też zarzutom o niekonstytucyjność ustawy o KRS.

"Jako RPO mam obowiązek zaprotestować przeciw ustawie o KRS" - mówił komisji Bodnar. Podkreślił, że wybór członków KRS-sędziów przez środowiska sędziowskie służy temu, aby Rada nie była podporządkowana władzy politycznej. "Możemy dyskutować na temat szczegółów rozwiązań" - dodał.

Nowa ustawa ogranicza kompetencje KRS - przekonywał rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek. Powiedział, że nie jest obsadzone ponad 880 etatów sędziowskich, gdyż minister sprawiedliwości nie ogłasza konkursów na wolne stanowiska. Tylu sędziów rozpatruje rocznie ok. milion spraw, które dziś nie są załatwiane - jak mówił Żurek - "nie z winy sędziów". "Być może po wejściu ustawy w życie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, te etaty zostaną obsadzone" - ironizował.

Sędzia Arkadiusz Tomczak z zarządu stowarzyszenia sędziów "Iustita" poinformował, że krytycznie ocenia ono tę ustawę. Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela mówił, że po wejściu ustawy w życie "skład KRS ukształtuje wola polityków, która zawsze jest nacechowana dążeniem w jedną stronę".

OBWE zwróciła się do komisji, aby ponownie rozważyć kwestie wyboru tak dużej liczby sędziów do KRS przez Sejm i by zachować wpływ na to środowisk sędziowskich. Krytycznie o ustawie wypowiadała się też przedstawicielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA