REKLAMA

Senackie komisje za przyjęciem prawa o prokuraturze bez poprawek

  • Autor: PAP/JS
  • 29 stycznia 2016 19:24
Senackie komisje za przyjęciem prawa o prokuraturze bez poprawek Michał Seweryński: "Wyodrębnienie prokuratury w odrębną "niby-władzę" się nie sprawdziło" (fot. facebook)

Senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zarekomendowały przyjęcie bez poprawek nowego Prawa o prokuraturze, przewidującego m.in. połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Przyjęcia ustawy bez poprawek chciało PiS. W głosowaniu przepadły natomiast dwa wnioski PO - złożony przez Bogdana Klicha o odrzucenie ustawy w całości i złożony przez Grażynę Sztark o przełożenie debaty, ponieważ dokumenty dostarczono senatorom dopiero w piątek.

Debata nad nowym Prawem o prokuraturze trwała prawie trzy godziny. Komisja rozpatruje w piątek (29 stycznia) wieczorem także drugą ustawę - przepisy wprowadzające.

PiS argumentuje, że dotychczasowy model prokuratury należy ocenić negatywnie. Jak mówił Michał Seweryński (PiS), wyodrębnienie prokuratury w odrębną "niby-władzę" się nie sprawdziło. "Mimo zainstalowanych w ustawie dzisiaj jeszcze obowiązującej różnych rozwiązań +bezpiecznikowych+ to jednak prokuratura była de facto pod pewnymi naciskami i nie była w pełni niezależna, jak to w założeniu miało być" - ocenił Seweryński. Podkreślił, że szef PG był pod nieustanną presją tego, czy premier przyjmie jego sprawozdanie roczne i doprowadzi do jego dymisji.

Z kolei senatorowie PO podkreślali, że w żadnym kraju UE nie ma unii personalnej ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA