REKLAMA

Senat: Izba zajmie się szczytem NATO i wsparciem dla Polonii

  • Autor: PAP/GP
  • 17 marca 2016 10:12
Senat: Izba zajmie się szczytem NATO i wsparciem dla Polonii Senatorowie w czasie obrad izby wyższej. (fot.:senat.gov.pl)

Senat w czwartek (17 marca) po godz. 9.30 wznowił obrady. Senatorowie rozpoczęli pracę od drugiego czytania projektu uchwały ws. 80. rocznicy pierwszej deportacji ludności polskiej do Kazachstanu.

Porządek obrad izby został rozszerzony o specustawę związaną z organizacją szczytu NATO w Warszawie, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca oraz o nowelę ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wiążącą się z przejęciem ponownie przez Senat opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Przeczytaj: Porządek obrad Sejmu

Senat sprawował pieczę nad Polonią od 1989 r., ale w 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Obecnie środki powracają do dyspozycji Senatu - w tegorocznej ustawie budżetowej przekazano do dyspozycji Senatu 60,5 mln zł na opiekę nad Polonią. W 2016 r. mają być wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, od 2017 r. ma nimi zarządzać Senat.

Celem noweli ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - której projekt przygotował Senat - jest jasne sformułowanie w przepisach, że to Senat opiekuje się Polonią i współpracuje w tym względzie z organizacjami pożytku publicznego.

Na początku posiedzenia senatorowie uczcili minutą ciszy rodzinę Ulmów oraz wszystkich Polaków, którzy zginęli w czasie II wojny światowej ratując Żydów. 24 marca 1944 r. we wsi Markowa na Podkarpaciu, niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów, w tym najstarszą, ośmioletnią córkę, Stasię.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA