REKLAMA

Senat: Komisje rozpoczęły prace nad ustawą dezubekizacyjną

  • Autor: PAP/JS
  • 19 grudnia 2016 16:59
Senat: Komisje rozpoczęły prace nad ustawą dezubekizacyjną Głównym celem uchwalonej w piątek przez Sejm ustawy jest obniżenie emerytur i rent "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (fot.:Senat RP/senat.gov.pl)

• Senackie komisje - rodziny oraz praw człowieka - rozpoczęły prace nad tzw. ustawą dezubekizacyjną obniżającą emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.
• Posiedzenie rozpoczęło się od sporu między szefami obu komisji.
• Senatorowie PO opuścili obrady.

Na początku posiedzenia połączonych Komisji przewodniczący senackiej komisji Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Jarosław Duda (PO) poinformował że odwołuje posiedzenie komisji. Jego zdaniem Senat nie może procedować na ustawą uchwalą w piątek w Sejmie, ponieważ - jak mówił - nie doszło do jej uchwalenia.

"Tylko prawidłowo uchwalona przez Sejm ustawa może być przedmiotem prac Senatu. Zatem do czasu uchwalenia tych ustaw przez Sejm RP nie jest możliwe prowadzanie nad nimi prac legislacyjnych w Senackich Komisjach" - powiedział Duda. Powołał się także w tej sprawie na opinie prawników.

Następnie senatorowie PO opuścili posiedzenie komisji. Z kolei Robert Mamątow (PiS) szef drugiej komisji (praw człowieka) replikował że Duda nie jest przewodniczącym posiedzenia. Ostatecznie senatorowie przegłosowali wniosek aby to Mamątow przewodniczył posiedzeniu komisji.

Po tym sporze Mamątow poinformował że nad ustawą będzie pracowała tylko senacka komisja praw człowieka.

Głównym celem uchwalonej w piątek przez Sejm ustawy jest obniżenie emerytur i rent "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie lat 90. powstał Urząd Ochrony Państwa). Od 1 października 2017 r. maksymalna emerytura dla tych osób nie będzie mogła być wyższa niż średnie świadczenie w ZUS (emerytura - ok. 2 tys. zł, renta - ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna- ok. 1,7 tys. zł).

Według szacunków MSWiA obniżonych zostanie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. Zmiany mają przynieść ok. 546 mln zł oszczędności rocznie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • niesprawiedliwosc 2016-12-21 16:36:48
    Ale to Wy wszyscy politycy jesteście winni temu co teraz dzieje się w Polsce. Przez Wasze afery w PO Polacy zagłosowali na PIS bo nie było innej alternatywy. Przez Was przez PO przechodzimy teraz ta gehennę. To Wy politycy zabieracie nam prawa nabyte. To Wy wydajecie polecenia a My wykonawcy potem cierpimy. Byłam urzędnikiem w paszportach potem przeszłam do Policji. Żadnemu partyjniakowi nie zabraliście emerytury żadnemu prokuratorowi ani Sędziemu. Prawdziwi SB pozakładali kantory Biznesy i mają się dobrze. A my mali urzędnicy cierpimy przez Was przez Wasze nieudacznictwo, przez Wasze kłamstwa, przez Wasze interesy i przez Wasze rządy. Jesteście Wszyscy tacy sami. Zepsuci do szpiku kości, myślicie tylko o własnej kabzie. Sprawiedliwość dziejowa byłaby wtedy gdyby partyjniacy Sędziowie Prokuratorzy decydenci dawnego ustroju ponieśli kary a nie ludzie wykonujący rozkazy na najniższym szczeblu. Sobie nigdy nie dacie krzywdy zrobić tylko tym najniżej. To jest ta wasza sprawiedliwość ?? Urodziłam się i wychowałam w dawnym ustroju. Uczyłam takiej historii jaka wtedy obowiązywała. Nie rozumiem dlaczego mam być ukarana za to ze nie urodziłam się po roku 1990. Dlaczego zabiera mi się ciężko zapracowane uprawnienia? Czy za parę lat zabierzecie emerytury Pisowcom bo uznacie ze zrujnowali Polskę?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA