REKLAMA

Senat: Na posiedzeniu komunizm i Karta Polaka

  • Autor: PAP/GP
  • 29 kwietnia 2016 09:25
Senat: Na posiedzeniu komunizm i Karta Polaka Senatorowie w czasie krótkiej przerwy w obradach. (fot.:senat.gov.pl)

W piątek (29 kwietnia), po godz. 9 Senat wznowił obrady. Zajmie się m.in: ustawą o zakazie propagowania komunizmu i nowelą ustawy o Karcie Polaka. Pod koniec posiedzenia planowane są głosowania.

Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, samorządy będą miały rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go.

Natomiast podstawowym celem noweli ustawy o Karcie Polaka celem jest ułatwienie posiadaczom Karty osiedlania się na terytorium Polski.

Izba zajmie się także nowelizacją ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium; celem zapisów jest umożliwienie przyjęcia sił takich jak szpica NATO w czasie pokoju, w celu wzmocnienia polskich sił zbrojnych.

Przeczytaj: Sejm debatował w piątek, trwały też głosowania

Kolejne punkty to nowelizacja ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym; zmiany przewidują wdrożenie do polskiego prawa przepisów unijnych, które uproszczą pobór opłat od kierowców podróżujących po drogach krajów UE.

Senat zajmie się też projektami uchwał z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i rocznicy wybuchu III powstania śląskiego; rozpatrzy również zmiany w regulaminie Senatu wynikające z powrotu do izby środków na Polonię.

Głosowania planowane są pod koniec posiedzenia; wtedy będą głosowane również punkty, którymi senatorowie zajmowali się w czwartek - ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, przewidującą utworzenie rejestru przestępców seksualnych, m.in. pedofilów oraz ustawą o utworzeniu 1 września br. Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Wanda 2016-05-01 13:40:25
    NARESZCIE!!!!! Tyle lat trzeba było czekać!!!Pozdrawiam
  • tutejszy 2016-04-29 10:03:57
    Przepiszcie ustawy od banderowców i po kłopocie. Ciekawo czy będzie można obejrzeć ,Czterech pancernych i psa, i inne tego typu filmy goszczące na co innym kanale TVREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA