REKLAMA

Senat: nie ma zgody na referendum 25 października

 • Autor: PAP
 • 04 września 2015 14:12
Senat: nie ma zgody na referendum 25 października Senat nie wyraził zgody na zarządzenie referendum 25 października. Fot. krrit.gov.pl

Senat nie wyraził zgody na zarządzenie ogólnokrajowego referendum 25 października, które miałoby być przeprowadzone jednocześnie z wyborami parlamentarnymi. Wniosek o przeprowadzenie takiego referendum złożył prezydent Andrzej Duda.

Przeciw wnioskowi prezydenta głosowało 53 senatorów, 35 było za, 2 wstrzymało się od głosu.

"Malutkie zwycięstwo PO"

To malutkie zwycięstwo PO, większe - Andrzeja Dudy - tak decyzję Senatu komentuje Mateusz Matyszkowicz, redaktor naczelny kwartalnika "Fronda Lux".

Matyszkowicz podkreśla, że referenda stały się w ostatnim czasie w Polsce częścią rozgrywki politycznej.

Nie ma poczucia, że referenda są zarządzone w interesie publicznym. To jest raczej walka o hierarchię dziobania - dodaje.

"Duda popełnił błąd"

Natomiast dr Łukasz Pawłowski z Kultury Liberalnej uważa, że „prezydent Andrzej Duda popełnił błąd wnioskując o październikowe referendum, chociaż mógł przerwać błędne koło zapoczątkowane przez Bronisława Komorowskiego”.

Pawłowski ocenił też, że mamy do czynienia z dewaluacją instytucji referendum, co - jego zdaniem - może skutkować niższą frekwencją w wyborach.

Wielki skandal

To skandal, to niedopuszczalne, senatorowie PO, my was za to rozliczymy - mówił w natomiast na wiecu w Warszawie szef Solidarności Piotr Duda.

Nie mamy żadnych wątpliwości wobec Platformy i PSL. Obywatelskość i obywateli mają w nosie, robią to, co uważają za słuszne. Nie szanują decyzji prezydenta RP, uszanowali decyzje swojego kolegi partyjnego, prezydenta Komorowskiego - powiedział szef Solidarności.

Zaznaczył, że PO i PSL nie uszanowały woli 6 mln obywateli, którzy złożyli podpisy pod referendalnymi inicjatywami.

"To smutny dzień dla polskich obywateli"

Głos 6 mln obywateli przegrał dziś z partyjniactwem, z interesem partyjnym PO - tak wyniki senackiego głosowania kandydatka PiS na stanowisko premiera Beata Szydło.

To smutny dzień dla polskich obywateli. Jaka to jest Platforma Obywatelska, skoro 6 milionów podpisów obywateli po raz kolejny zostało zmielonych w tej chwili przez senatorów tego ugrupowania - pytała.

Szydło zapewniła, że "jeżeli Prawo i Sprawiedliwość będzie brało odpowiedzialność za Polskę po wyborach", to władza stanie po stronie obywateli.

Będziemy zawsze z wami, będziemy was słuchać i słyszeć, co do nas mówicie, bo to jest obowiązek każdego polityka - podkreśliła.

W proponowanym przez prezydenta Dudę referendum Polacy mieliby odpowiedzieć na trzy pytania: czy są "za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe" i czy są "za zniesieniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • magda 2015-09-21 19:48:16
  Pani Szydło, prezydent Duda obiecał 6 mln obywateli obniżenie wieku emerytalnego i powiązanie uprawnień emerytalnych ze stażem pracy oraz zniesienie powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego sześciolatków i przywrócenie powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia więc referendum z takimi pytaniami jest chyba zbyteczne.
 • gość 2015-09-07 09:24:14
  I całe szczęście - kolejne 100 mln! Niech ludzie korzystają z prawa i głosują kiedy jest ku temu okazja. Może warto sie zastanowic stąd będa pieniadze na te "igrzyska"wyborcze i wielkie obietnice, szkoda, ze tak szybko zmieniane. Wielu już takich było. I tych w senacie i tych w parlamencie to naród wybiera - czyli ci co poszli za głosować a ci co nie glosowali to potem teorie spiskowe knuja. Zostali wybrani żeby decydować i nie płacić później za zabawy w odpowiedzi , których większość tego społeczeństwa niestety nie rozumie to tak jak pytać: chcesz mieć więcej pieniędzy czy mniej ? Retoryka dla mas... Tak będziemy krócej pracować i dostawać taką samą emeryturę - kto nam dołoży do tego? No chyba, że to będzie z finansowania partii albo z podatku obrotowego - moja firma zamknie działalność (teraz płacimy wszystko!!!) i 7 osób pójdzie na bruk - przy tak duzych obciażeniach pracowniczych nie ma to sensu. Nie ma z czego dokładać.
 • Ted 2015-09-06 10:55:33
  No niestety mają naród głęboko w. ...Pacholki już tak są dokręcani przez swoich pryncypalow np.Niesiołowski że ze strachu (aby przez tego mirabelka szczawiowa) walą w gacie.Ostatnio Kopacz do szczawia w tv wiem,wiem
 • flis 2015-09-06 00:32:20
  Wielkie brawa dla senatu! Bałem się że ugną się pod naciskiem społecznym, niekoniecznie reprezentującym naród. Zresztą demokracja jest prosta; niech się gawiedź najpierw oświeci i zacznie korzystać ze swoich praw podczas wyborów parlamentarnych, a niech nie wypisuje że parlamentarzyści to garstka - większość na nich głosowała i liczymy na ich zdecydowanie.
 • Jutka 2015-09-05 14:18:53
  Tak na dobrą sprawę to ich jest tylko ok 500 (pi razy oko, bo nie wnikam w gangi) ale obywateli jest znacznie więcej, więc zastanawiam się dlaczego my jako większość nie mamy nic do powiedzenia!? Szlag trafia!!!
 • kama 2015-09-04 18:38:24
  Zdradziecki sejm obsadzony przez zdradzieckich, antypolskich agentow obcej nam masci.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA