REKLAMA

Senat obraduje nad programem 500 plus. PiS: Obecny kształt programu jest optymalny

  • Autor: PAP/JS
  • 12 lutego 2016 15:19
Senat obraduje nad programem 500 plus. PiS: Obecny kształt programu jest optymalny W Senacie trwa debata na temat ustawy wprowadzającej program "Rodzina 500 plus" (fot. twitter/MRPiPS)

· Ustawa wprowadzająca program 500 plus ma kształt optymalny i jest możliwa do realizacji - mówił senator Ryszard Majer i przekonywał, by ją przyjąć bez poprawek.
· W Senacie trwa debata na temat ustawy wprowadzającej program "Rodzina 500 plus".
· Wcześniej senackie komisje zarekomendowały przyjęcie jej bez poprawek.

Senatorowie pytali m.in. o przygotowanie samorządów do wypłaty świadczeń, o koszty ustawy, a także o uwagi, jakie do ustawy zgłaszali np. przedstawiciele rzecznika praw dziecka oraz Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Pytali też o powody, dla których osoby samotnie wychowujące jedno dziecko nie mogą otrzymywać świadczeń bez kryteriów dochodowych.

Ryszard Majer, przedstawiający sprawozdanie senackich komisji, które zajmowały się programem "Rodzina 500 plus", wyjaśniał, że szczególne traktowanie samotnych rodziców dyskryminowałoby małżeństwa.

Przekonywał też, że polskie rodziny czekają na program, a procedowanie ustawy powinno umożliwić wypłatę już od kwietnia. Mówił, że to rozwiązanie umożliwi rodzinom wielodzietnym "po raz pierwszy od lat jakieś warunki do godnego życia". "Pokładamy też nadzieję w skutkach demograficznych tego aktu prawnego, ale na to przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać" - mówił.

Senatorowie pytali Majera też o uzasadnienie wniosku PiS o przyjęcie ustawy bez poprawek. "Oceniamy, że na dzień dzisiejszy ustawa ma kształt optymalny i jest możliwa do realizacji" - odpowiedział Majer. Zaznaczył jednocześnie, że realizacja tych przepisów będzie monitorowana i w przyszłości możliwe są ewentualne korekty.

Elżbieta Rafalska przyznała, że ustawa będzie wyzwaniem dla rządu, również finansowym. "Jest to wysiłek dla budżetu, ale jest to wybór tego rządu. Trzeba to wreszcie zrobić dla polskich rodzin" - przekonywała.

Mówiła, że samorządy będą miały zarówno środki, jak i czas na przygotowanie się do wdrażania ustawy. Zadeklarowała, że jej resort będzie w tym pomagał, m.in. przygotuje specjalny podręcznik; przewidziane są również szkolenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA