REKLAMA

Senat odesłał 70 proc. podatek do ponownych prac w komisji

  • Autor: PAP/GP
  • 26 listopada 2015 18:33
Senat odesłał 70 proc. podatek do ponownych prac w komisji Izba wyższa pracuje nad poprawkami do ustawy podatkowej (fot. flickr.com licecnaj: CC BY-NC-ND 2.0)

W czwartek senat wprowadzał poprawki do ustawy, która nakłada wysoki podatek na wynagrodzenia w spółkach skarbu państwa. Ostatecznie senatorowie odesłali ustawę do komisji budżetu i gospodarki.

Przepisami o 70-proc. podatku od wyjątkowo wysokich odpraw w spółkach skarbu państwa, czy samorządów zajmą się ponownie senackie komisje. Ocenią one poprawki dotyczące m.in. dłuższego vacatio legis dla zmian.

Wcześniej w czwartek komisje budżetu i gospodarki opowiedziały się za przyjęciem zmian bez poprawek.

Słuszna idea

Senator Krzysztof Mróz, z PiS, przedstawiając sprawozdanie z prac komisji na posiedzeniu plenarnym Senatu mówił, że aby tego typu zmiany zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2016 r., muszą zostać opublikowane do 30 listopada.

- Ideą podatku jest zmiana przez nikogo niekwestionowana. Chcemy ukrócić pewną patologię, która jest w spółkach skarbu państwa i polega na zawieraniu takich umów, czy to o zakazie konkurencji, czy to odpraw, które sięgają kilkuset tysięcy złotych. A znamy z doniesień medialnych, że obejmują nawet kilka milionów zł - powiedział Mróz.

Wskazał, że powszechna praktyka w UE polega na korekcji tego typu zjawisk poprzez system podatkowy. Zaznaczył, że zmiana nie budziła większych kontrowersji, nikt nie głosował przeciw jej przyjęciu, tylko jeden senator się wstrzymał od głosu. Mróz przyznał, że były jednak wątpliwości natury konstytucyjnej.

Głos Platformy Obywatelskiej

Jan Rulewski (PO) zwrócił uwagę, że ustawa kominowa dotyczy coraz mniejszej liczby przedsiębiorstw państwowych, a wynagrodzenia w nich uciekły spod kontroli tej ustawy. Jego zdaniem dlatego lepiej byłoby rozstrzygnąć te kwestie nowelizując ustawę kominową, która nie musiałaby wchodzić w życie do końca listopada.

- Ta ustawa normuje stosunki pracy, umowy o pracę (...). Wypowiedzenia muszą mieć jakiś okres (...), na ogół stosowany jest trzymiesięczny - zwrócił uwagę Rulewski.

Zapowiedział złożenie poprawki, która przewiduje trzymiesięczny okres na zmianę warunków umowy, czy układów zbiorowych zawartych przed wejściem w życie zmian. Tłumaczył, że jest ona powodowana troską o ich powodzenie.

Złożona przez niego poprawka przewiduje, że w przypadku odszkodowań, czy odpraw wnikających z umów podpisanych do 1 stycznia 2016 r., nowy podatek będzie miał zastosowanie do dochodów osiągniętych po 1 kwietnia 2016 r.

Różnica zdań w izbie wyższej

Grzegorz Bierecki z PiS pytał, czy Rulewski swoimi poprawkami próbuje obronić wysokie odprawy, a Adam Gawęda (PiS) mówił, że ze względu na wagę ustawy powinna ona wejść w życie nawet, jak będzie wymagała korekt. W związku z tym senator zaapelował o przyjęcie jej bez poprawek.

Senatorowie pytali m.in., czy resort finansów pracuje nad bardziej kompleksową zmianą przepisów, która uregulowałaby problem nadmiernie wysokich - w społecznym odczuciu - odpraw oraz wynagrodzeń.

Obecny w Senacie wiceminister finansów Konrad Raczkowski mówił, że prowadzone w MF prace dotyczą wszystkich głównych tytułów podatkowych, jednak zmiany w PIT nie są najważniejsze.

- Najważniejsze są podatki pośrednie z punktu widzenia budżetu państwa, więc podatek VAT, z którego sama luka podatkowa przekracza 50 mld zł. I na tym się skupiamy - poinformował.

Według niego wprowadzenie zmian w przyszłym roku nie będzie miało sensu, bowiem do tego czasu biura doradztwa podatkowego zaproponują optymalizacje podatkowe dla tych rozwiązań.

Zdaniem Raczkowskiego w obecnej sytuacji prawo podatkowe musi być zmieniane częściej w sposób systemowy - być może przynajmniej raz do roku należy nowelizować ustawy o VAT, CIT i akcyzie. Wiceminister wskazał, że resort ma przygotowany projekt noweli ustawy o CIT, który mógłby w przyszłym roku przynieść budżetowi 7 mld zł.

Zaznaczył, że zmian nie można było przyjąć ze względu na kalendarz wyborczy.

- Jakie są konsekwencje? Niewprowadzenie tej ustawy oznacza, że nie ma wpływów (z tej ustawy - PAP) w przyszłym roku, a wprowadzenie jej w takim kształcie w kolejnym roku nie da nam w roku następnym (2017 r. - PAP) tych 7 mld zł tylko góra 500 mln zł od firm gapowiczów, które nie zgłosiły się do biur doradztwa podatkowego. Niestety to tak działa - powiedział.

Izba wprowadza poprawki do projektu

Oprócz poprawki Rulewskiego komisje ocenią także poprawkę senatora Przemysława Termińskiego (PO), która zmierza do tego, aby zmiany dotyczyły tylko wypłaty dla osób objętych ustawą kominową oraz wniosek Tomasza Grodzkiego (PO) o odrzucenie ustawy.

PiS chce ukrócić patologię w spółkach

Zgodnie z uchwaloną środę przez Sejm nowelą, 70 proc. podatek ma dotyczyć odpraw i odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji dla prezesów i członków zarządów spółek z udziałem m.in. Skarbu Państwa, czy samorządu terytorialnego. Podatek ma być naliczany po przekroczeniu określonych limitów.

W przypadku odpraw jako próg podatkowy przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia, a wobec odszkodowań z tytułu umów o zakazie konkurencji zaproponowano wysokość odpowiadającą wynagrodzeniu za okres 6 miesięcy, w czasie których spółka wypłaca byłemu członkowi zarządu odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji. Nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r. i objąć dochody uzyskane po tej dacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA