REKLAMA

Senat odesłał do komisji ustawę o statusie sędziów TK

  • Autor: PAP/JS
  • 16 listopada 2016 15:47
Senat odesłał do komisji ustawę o statusie sędziów TK Senatorowie PO chcą m.in. odrzucenia tej ustawy; uznają ją za "złą ustawę, która ma na celu zdestabilizowanie TK" (fot.Adrian Grycuk/wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL)

• Wobec złożenia w debacie kolejnych poprawek, Senat odesłał do komisji ustawę autorstwa posłów PiS o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
• Wprowadza ona m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK i zmienia zasady ich odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Senatorowie PO chcą m.in. odrzucenia tej ustawy; uznają ją za "złą ustawę, która ma na celu zdestabilizowanie TK". Według PiS ustawa porządkuje sprawy wokół TK i jest "dobra i konieczna". Senat ma głosować nad ustawą na koniec obecnego posiedzenia (przedłużono je do czwartku).

W środę Senat wznowił przerwaną we wtorek wieczorem debatę nad ustawą. Gdy we wtorkowej debacie senator PO Piotr Zientarski złożył wniosek o skierowanie ustawy do komisji ustawodawczej, marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) stwierdził, że nie ma kworum, aby ten wniosek przegłosować i ogłosił przerwę do środy, do godz. 10.00. W środę Senat nie uwzględnił wniosku Zientarskiego.

We wtorek rano komisja praw człowieka, praworządności i petycji zarekomendowała Izbie przyjęcie całości ustawy wraz z kilkunastoma poprawkami. Przyjęła ona m.in. poprawki przedstawione przez przewodniczącego komisji Michała Seweryńskiego (PiS). Według nich, sędzia w stanie spoczynku "zachowałby prawo wypowiadania się w sprawach publicznych"; ponadto nie miałby ograniczenia podejmowania zatrudnienia jako pracownik naukowy tylko u jednego pracodawcy (co ma obowiązywać czynnego sędziego).

Inna poprawka głosi, że prezydent RP musiałby zasięgać opinii I prezesa Sądu Najwyższego, gdyby chciał, na wniosek prokuratora generalnego, wystąpić o zainicjowanie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego TK. Według kolejnej poprawki, zyski z akcji i udziałów w spółkach sędzia TK przekazuje na cele publiczne albo na specjalne konto, z którego będzie mógł czerpać środki po zakończeniu kadencji.

W wieczornej debacie PO złożyło wniosek o odrzucenie ustawy. Według Bogdana Klicha (PO), ustawa budzi poważny niepokój, dlatego powinna zostać odrzucona. "Przystawia ona rewolwer do skroni sędziów TK, grożąc im sankcjami dyscyplinarnymi w różnych okolicznościach" - mówił. "Pozbawia też byłych sędziów TK części praw publicznych - to tak, jakby emerytowanemu lekarzowi zakazać mówić o sprawach medycznych" - dodał.

W debacie podjętej w środę senatorowie PO w złożonych poprawkach wnieśli o skreślenie zapisów ustawy m.in.: o Kodeksie etycznym sędziów TK; o tym, by prezydent mógł wnosić o "dyscyplinarkę" dla sędziego TK; o ograniczeniach dla sędziów TK w stanie spoczynku.

"Ta ustawa porządkuje sprawy wokół TK; jest dobra i konieczna" - mówił Jan M. Jackowski (PiS). Dodał, że jest ona "konsekwencją przeforsowania w 2015 r. przez PO ustawy o TK, która następnie okazała się w części niekonstytucyjna". "Bez tego nie byłoby całego kryzysu wokół TK" - podkreślił.

PO chciało, by na sali pojawił się przedstawiciel MS. Wniosek przepadł w głosowaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA