REKLAMA

Senat poparł nowelę ustawy ułatwiającą zwalczanie afrykańskiego pomoru świń

  • Autor: PAP/GP
  • 27 lipca 2017 13:21
Senat poparł nowelę ustawy ułatwiającą zwalczanie afrykańskiego pomoru świń Według nowych przepisów, powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł nakazać myśliwym odstrzał dzików. (fot.:pixabay.com)

Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł w uzasadnionych przypadkach zakazać chowu trzody chlewnej lub nakazać wybicie świń z powodu ASF - przewiduje nowela ustawy, która ma ułatwić zwalczanie tej choroby. Senat przyjął ją w czwartek (27 lipca br.) jednogłośnie, nie wnosząc poprawek.

Za ustawą głosowało 85 senatorów.

To rządowa ustawa o charakterze nadzwyczajnym. Jej głównym celem jest uszczegółowienie przepisów związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt.

Zgodnie z nowymi przepisami, w wyjątkowych sytuacjach powiatowy lekarz weterynarii lub wojewoda będą mogli zakazać na danym obszarze utrzymywania, chowu lub hodowli zwierząt z gatunków wrażliwych (świń). Wprowadzenie tego ograniczenia miałoby miejsce wyłącznie w sytuacjach nadzwyczajnych, dotyczących szybko szerzących się lub powodujących znaczące straty szczególnie groźnych epizootii (masowe występowanie na określonym terenie i w określonym czasie zachorowań zwierząt na chorobę zakaźną) o dużym znaczeniu dla gospodarki krajowej.

Znowelizowana ustawa nakłada na myśliwych oraz dzierżawców lub zarządów obwodów łowieckich obowiązek przekazywania informacji o znacznej liczbie nagłych padnięć zwierząt. Ponadto, powiatowy lekarz weterynarii (w drodze decyzji administracyjnej) będzie mógł nakazać rolnikowi podjęcie działań w celu umożliwienia wykonania przez myśliwych odstrzału sanitarnego dzików na danym obszarze lub zakazać działań uniemożliwiających lub utrudniających wykonanie takiego odstrzału. Chodzi o odstrzał głównie tam, gdzie tereny rolnicze położone są w bezpośredniej bliskości lasu.

Według tych przepisów, powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł nakazać myśliwym odstrzał dzików; w przypadku, gdy tego nakazu nie wykonają, grożą im kary, a nawet wymówienie umowy dzierżawy obwodu łowieckiego.

Powiatowy lekarz weterynarii w przypadku, gdy nakazany został odstrzał sanitarny zwierząt, będzie mógł wnioskować do Polskiego Związku Łowieckiego o wyznaczenie dodatkowych osób do wykonania odstrzału, nienależących do danego koła łowieckiego. Takie rozwiązanie ma usprawnić odstrzał. Odstrzał dzików będzie można też prowadzić na terenie parków narodowych.

Uszczegółowiono przepis dotyczący wykładania mat dezynfekcyjnych przez zarządców dróg publicznych. Obowiązek taki będzie ciążył na zarządcach dróg. Koszty dezynsekcji będą pokrywane z budżetu państwa.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od ich ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Gromadzki Pastuch 2017-07-27 20:12:11
    Jeśli pan prezydent - rozochocony ostatnio raczej odmową podpisywania ustaw, niż i ich podpisywaniem - zechce akceptować ustawę rozpatrzoną 27 lip 2017 przez senat w sprawie takich środków przeciw wirusowi afrykańskiego pomoru świń, jak: maty higieniczne, wystrzeliwanie dzików, a nawet zakaz chowu świń "udomowionych" przez człowieka, to zacznie się masowy proces likwidacji chowu świń w gospodarstwach rolnych i hodowlanych (w tym na działkach, w ogródkach i łazienkach), natomiast panie rolniczki i hodowczynie hodowczynie będą musiały masowo zmieniać zawody na takie, jak: higienistek, manu- i peducurzystek, fryzjerek, a także specjalistek od liftingu itp. Milsze to, niż brodzenie w gumiakach po betonach brudzonych świńskim łajnem. Natomiast mięso wieprzowe będziemy importować za kredyty bankowe, bo w zaciąganiu długów ci, "co som przy(WÓDCE, OŚMIORNICZKACH i SZAMPANIE) III RP bez względu na partie "stojące przy władzy"- mają już tak wspaniałe osiągnięcia, że rzadko który kraj może im dorównać.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA