REKLAMA

Senat poparł obniżenie wieku emerytalnego

  • Autor: PAP/GP
  • 02 grudnia 2016 12:15
Senat poparł obniżenie wieku emerytalnego Zgodnie z przyjętą przez Senat ustawą, od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony. (fot.:pexels.com)

Senat bez poprawek przyjął w piątek (2 grudnia) ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Za przyjęciem ustawy było 50 senatorów, 29 opowiedziało się przeciwko. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Senat odrzucił wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy w całości. Senat odrzucił również poprawkę senatora Jana Rulewskiego. Zakłada ona, by podstawowy wiek emerytalny nie zmienił się i wynosił nadal 67 lat niezależnie od płci, ale by można było uzyskać do niej prawo w wieku 62 lat, przy stażu pracy 40 lat dla mężczyzn i 35 lat dla kobiet - co uwzględnienia w tym stażu ich funkcje rodzinne i opiekuńcze.

Zgodnie z przyjętą przez Senat ustawą, od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony. Zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych - powszechnego i rolniczego. Dla rolników do końca 2017 r. będzie możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Podobna zasada przejścia w stan spoczynku będzie do końca 2017 r. obowiązywała sędziów i prokuratorów - w zależności od przepracowanego okresu w tych zawodach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • jaś 2016-12-02 14:47:44
    Pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia ... 2015 roku!!! A zapowiadane było przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego w ciągu 100 dni!!! Tymczasem dzięki cwanym manipulacjom, do czego wciągnięto nawet ZUS, zacznie to obowiązywać po niemal dwóch latach. Dla mężczyzn urodzonych w 1951 r. oraz kobiet z 1956 r. ta ustawa będzie po prostu nic nie warta. Pomimo, że skończyłem 65 lat i mam ponad 48 lat pracy fizycznej, to dalej muszę pracować jeszcze prawie rok.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA