REKLAMA

Senat przeciw wystosowaniu apelu do brytyjskich parlamentarzystów

  • Autor: PAP/JS
  • 21 października 2016 17:06
Senat przeciw wystosowaniu apelu do brytyjskich parlamentarzystów Przeciw projektowi głosowało 49 senatorów, 29 było za jego przyjęciem, trzy osoby wstrzymały się od głosu. (fot. Senat/twitter)

Senat opowiedział się przeciw projektowi apelu do parlamentu Zjednoczonego Królestwa o "włączenie się w działania zapobiegające nienawiści" wobec Polaków na wyspach.

Przeciw projektowi głosowało 49 senatorów, 29 było za jego przyjęciem, trzy osoby wstrzymały się od głosu.

Projekt apelu przygotował senator PO Jan Rulewski. Tuż przed głosowaniem, jako sprawozdawca komisji, powiedział, że projekt został przy "kategorycznym sprzeciwie" senatorów PiS odrzucony. "To nie jest znany mi przypadek, aby w sprawach emigracji, w której na ogół Senat zarówno poprzednich kadencji, jak i tej występował zgodnie" - zaznaczył senator Platformy.

Dodał, że to rząd i Senat są ustawowo "umocowani" do ochrony interesów Polonii bądź emigracji. "PiS w trakcie kampanii obiecał Polakom +wstawanie z kolan+, zamiast tego giną za język, są prześladowani za budowę wspólnej Europy, padają ofiarami nagonki politycznej i mentalnej. W tej sytuacji teatralne gesty rządu i milczenie Senatu nie może być tolerowane" - podkreślił Rulewski.

Jerzy Czerwiński (PiS) pytany, dlaczego apel został odrzucony zaznaczył, że Senat nie jest tym organem, który powinien wystosowywać taki apel. "Od działań jest rząd i rząd w odpowiednim momencie i w odpowiedni sposób zareagował na ten godne pożałowanie incydenty w Wielkiej Brytanii" - powiedział Czerwiński.

Czytaj też: Projekt zwiększający prawa świadka trafił do komisji

Wyraził nadzieję, że w dalszym ciągu rząd będzie prowadził usilne działania, w tym pomagał rządowi Wielkiej Brytanii, by incydentów było jak najmniej.

W apelu przygotowanym przez Rulewskiego napisano m.in., że "Polacy z niepokojem i zaskoczeniem obserwują powtarzające się incydenty w Wielkiej Brytanii, mające charakter napaści słownej i fizycznej na przebywających tam obywateli polskich". Zaznaczono, że do tej pory odnotowano kilkadziesiąt takich przypadków, a w Harlow "doszło nawet do zabójstwa z powodu polskiego pochodzenia".

"Te wydarzenia dramatycznie odbiegają od standardów panujących w Unii Europejskiej. Wobec ofiar naruszono Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, którą ratyfikowała również Wielka Brytania. Zauważamy, że wydarzenia nastąpiły tuż po referendum, w wyniku którego większość Brytyjczyków wypowiedziała się przeciwko obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej" - głosi projekt apelu.

Podkreślono, że referendum ws. Brexitu towarzyszyła ze strony polityków i mediów, "bezzasadna kampania skierowana przeciwko obywatelom polskim legalnie przebywającym w Zjednoczonym Królestwie".

"Apelujemy do parlamentarzystów Zjednoczonego Królestwa, aby mocą swego ogromnego autorytetu włączyli się w działania zapobiegające nienawiści, nieprawdziwym, często demagogicznym oskarżeniom" - zapisano w projekcie.

Zaproponowano powołanie "wspólnej, parlamentarnej grupy roboczej ds. emigracji polskiej, której zadaniem będzie budowanie poprawnych relacji między narodami po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej".

Rulewski, który w środę przedstawiał projekt mówił, że występuje "w imieniu miliona polskich obywateli, którzy są na Wyspach" i czują się zaniepokojeni o swój los.

Także w środę ws. projektu i sytuacji Polaków na Wyspach zabrał głos Marek Ziółkowski z MSZ. Przekonywał, że zarówno rząd jak i polska ambasada współpracują ściśle z władzami brytyjskimi w kwestii zapobiegania przestępstwom o charakterze ksenofobicznym. Przypomniał, że rząd przygotowuje kampanię poprawiającą wizerunek Polski i Polaków w Wielkiej Brytanii.

Podkreślił, że parlamenty obu krajów - Polski i Wielkiej Brytanii - mają wielką rolę w zbliżeniu obu społeczeństw. Jednak, jak zaznaczył, warto działać raczej poprzez spotkania oraz wizyty i w ich czasie formułować propozycje współpracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-10-24 19:10:51
    Skoro Polska, jej liczni mieszkańcy są rasistami, to nie dziwi mnie postawa wielu Anglików, którzy wciąż jeszcze uważają się za nadludziREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA