REKLAMA

Senat przyjął nową ustawę o prokuraturze

  • Autor: PAP/AS
  • 30 stycznia 2016 15:13
Senat przyjął nową ustawę o prokuraturze Ustawy czekają teraz na podpis Andrzeja Dudy (fot. Katarzyna Czerwińska senat.gov.pl)

Senat przyjął w sobotę 30 stycznia projekty dwóch ustaw reformujących prokuraturę, które przewidują m.in. połączenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego oraz wzmocnienie pozycji szefa prokuratorów. Przyjęto je bez poprawek, teraz trafią do Prezydenta.

Za nową ustawą o prokuraturze głosowało 62 senatorów, przeciw - 24, a wstrzymał się 1. Za tzw. przepisami wprowadzającymi reformę głosowało 63 senatorów, przeciw - 24, nikt się nie wstrzymał. W głosowaniu przepadł wniosek PO o odrzucenie obu ustaw. Zdaniem PO przyjęcie doprowadzi do upolitycznienia prokuratury pod rządami czynnego polityka.

Senackie komisje zarekomendowały Izbie przyjęcie ustaw bez poprawek. Opowiedziało się za tym PiS, według którego zmiana zakończy "nieudany eksperyment rządów PO i PSL", rozdzielenia funkcji szefów MS i PG. W piątek debata trwała niemal siedem godzin. Przed godz. 3 w sobotę ogłoszono przerwę, wznowiono je ponownie w sobotę o godzinie 10:00, głosowano natomiast po godzinie 15:00.

PiS chce zawłaszczyć prokuraturę?

Przed sobotnimi obradami senator Bogdan Klich (PO) mówił dziennikarzom, że prokuratura to kolejna dziedzina, którą chce zawłaszczyć PiS - po TK, mediach publicznych i służbie cywilnej. "PiS zachowuje się jak ośmiornica: coraz to nowe obszary społeczne i niezależne przejmuje" - dodał. Powiedział, że prokuratora była niezależna od polityków, w świetle tej ustawy prokuratura ma być w 100 proc. podporządkowana rządowi PiS". Zdaniem Klicha ustawa jest "śmiertelnie niebezpieczna dla obywateli" - ocenił.

W czwartek wieczorem Sejm uchwalił przygotowane przez posłów PiS dwie ustawy reformujące prokuraturę - Prawo o prokuraturze oraz przepisy je wprowadzające. Według nich od 4 marca ma dojść m.in. do połączenia stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości; więcej praw ma uzyskać minister-prokurator generalny.

Według ustaw Prokurator Generalny ma uzyskać prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia. W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa; w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. Jeden z przepisów stanowi, że z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.

W Prokuraturze Krajowej będą mogły być prowadzone śledztwa w sprawach "o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym" - niezależnie od ich właściwości miejscowej i rzeczowej, o czym będzie decydował Prokurator Generalny. Na poziomie PK funkcjonować też ma Wydział Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach "najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów".

Projekt znosi obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. Zakładana jest likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej. Obecną Krajową Radę Prokuratury ma zastąpić - złożona wyłącznie z prokuratorów - Krajowa Rada Prokuratorów przy PG.

Prokuratorskie postępowania dyscyplinarne mają stać się jawne. Jawne mają być też prokuratorskie oświadczenia majątkowe.

Zapisano, iż "nie stanowi przewinienia dyscyplinarnego działanie lub zaniechanie prokuratora podjęte wyłącznie w interesie społecznym". Jak - w odpowiedzi na krytykę opozycji - wskazywało MS, przepis nie oznacza braku odpowiedzialności prokuratorów, gdyż "w żadnym wypadku nie zwalnia on prokuratora od odpowiedzialności karnej".

Projekty skrytykował w przekazanej Sejmowi opinii obecny prokurator generalny Andrzej Seremet; przeciw połączeniu funkcji MS i PG opowiedziała się też Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratury. Połączenie funkcji MS i PG negatywnie oceniła ponadto I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • nepotyzm 2016-01-30 15:52:52
    Co teraz z hrabiami i baronami temidy , bandą oszustów i złodziei , wreszcie bogowie organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości doczekali się sprawiedliwości , która teraz ich samych dotknie za bezkarne wydawanie szokujących wyroków i braku skuteczności ścigania przestępców . Dobre zmiany dla Rodaków , że wreszcie będzie nad nimi kontrola , gdyż niewinnym i uczciwym ludzie , cierpią z ich powodu , WIELKIEGO KLANU KOLESIÓW , KTÓRZY MAJĄ ZŁAMANE KRĘGOSŁUPY Z DOBROBYTU OSIĄGNIĘTEGO DZIĘKI LUDZKIEJ KRZYWDZIE .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA