REKLAMA

Senat RP chce uczcić Bolesława Leśmiana

  • Autor: PAP/JS
  • 08 listopada 2017 18:19
Senat RP chce uczcić Bolesława Leśmiana Na rok 2017 przypadają aż dwie rocznice związane z nazwiskiem Bolesława Leśmiana - 140 rocznica urodzin i 80 rocznica śmierci Bolesława Leśmiana. (fot. Senat/twitter)

Senat RP pragnie oddać hołd Wielkiemu Polakowi i uczcić jego pamięć w 140 rocznicę urodzin i 80 rocznicę śmierci - głosi projekt uchwały, której pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu Senackiej Komisji Ustawodawczej.

Na rok 2017 przypadają aż dwie rocznice związane z nazwiskiem Bolesława Leśmiana - 140 rocznica urodzin i 80 rocznica śmierci Bolesława Leśmiana. "Jego twórczość zaliczana jest do najznakomitszych dokonań w literaturze polskiej. O wartości jego poezji decyduje maestria artystyczna, nie tylko wykorzystująca w najlepszy sposób możliwości polszczyzny, lecz także poszerzająca jej granice w stopniu, jaki niewielu artystów słowa potrafiło osiągnąć w dziejach kultury polskiej" - głosi tekst uchwały.

"Zarówno pochwała piękna języka polskiego, jak zachęta do głębokiego namysłu to potrzeby elementarne także dzisiaj, w warunkach dyktatu kultury masowej, sprzyjającej zanikowi dbałości o jakość mowy i myśli. Bolesław Leśmian był czołowym przedstawicielem polskiej literatury dwudziestolecia międzywojennego. W 1933 r. został uhonorowany godnością członka Polskiej Akademii Literatury. Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie obecnie oddać hołd temu Wielkiemu Polakowi i uczcić jego pamięć w 140 rocznicę urodzin i 80 rocznicę śmierci" - dodano w tekście uchwały, w której zawarty jest także apel Senatu RP do szkół oraz instytucji naukowych i kulturalnych, aby w swojej działalności popularyzowały postać, twórczość oraz idee poety.

Bolesław Leśmian urodził się 22 stycznia 1877 r., a zmarł 5 listopada 1937 r. Przedstawiona na początku roku przez senatora Jerzego Fedorowicza propozycja, by to właśnie Leśmian był jednym z patronów roku 2017 została odrzucona. Senat może wyznaczyć najwyżej pięciu patronów danego roku i wybór senatorów padł na lekarza Władysława Biegańskiego, generała Józefa Hallera, Tadeusza Kościuszkę oraz Władysława Raczkiewicza. Rok 2017 jest też rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej.

W listopadzie 2016 r. także Sejm RP odrzucił projekt ustanowienia roku 2017 Rokiem Bolesława Leśmiana. Pod patronatem Sejmu RP odbywają się w tym roku obchody Roku Rzeki Wisły, Josepha Conrada - Korzeniowskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego - św. Brata Alberta, błogosławionego Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki. Sejm RP uczcił Leśmiana okolicznościową uchwałą, podjętą 25 stycznia 2017 roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA