REKLAMA

Senat: Uhonorowano Józefa Czapskiego

  • Autor: PAP/GP
  • 14 kwietnia 2016 07:54
Senat: Uhonorowano Józefa Czapskiego Senatorowie w czasie obrad izby. (fot.: Michał Józefaciuk/senat.gov.pl)

• Senat w przyjętej jednogłośnie w nocy ze środy na czwartek (z 13 na 14 kwietnia) uchwale oddał hołd Józefowi Czapskiemu, "jednemu z tych, którzy dali świadectwo prawdzie o człowieku - wybitnemu twórcy polskiej kultury XX wieku".
• W tym roku mija 120. rocznica urodzin artysty.

W uchwale podkreślono, że 3 kwietnia 1896 r. urodził się Józef Czapski: waleczny żołnierz, znany malarz, wybitny pisarz i publicysta, jeden z najwybitniejszych Polaków i świadków historii XX wieku.

Przypomniano, że we wrześniu 1939 r. Czapski dostał się do sowieckiej niewoli; został zwolniony w 1941 r., wstąpił do Armii Andersa i jako jej żołnierz poszukiwał w Rosji do kwietnia 1942 r. zaginionych oficerów polskich.

W uchwale przypomniano też, że Czapski przeżycia z pobytu w Sowietach opisał we wstrząsających książkach: "Wspomnienia starobielskie" i "Na nieludzkiej ziemi". W uchwale czytamy, że we wprowadzeniu do "Na nieludzkiej ziemi" pozostawił świadectwo swoich emocji:

- W miarę pisania nie słabła we mnie, ale narastała świadomość tragicznej przeciwstawności Polski i Rosji, naszych koncepcji, naszych dróg historycznych. Narastało poczucie śmiertelnego zagrożenia Polski. Ale też pisał dalej: wierzę, że rzetelne i braterskie współżycie Polski i Rosji jest nie tylko możliwie, ale w przyszłości konieczne, więcej, że jesteśmy sobie mimo naszej "tragicznej przeciwstawności" niezmiernie bliscy.

Przeczytaj: Prawo pierwokupu lasów przeszło przez Sejm

- Nikt w Polsce nie potrafił tak jak Józef Czapski dać świadectwa okrucieństwu tamtego czasu. Uznając, że pomyślną przyszłość można budować tylko na prawdzie, Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Józefowi Czapskiemu, jednemu z tych, którzy dali świadectwo prawdzie o człowieku - wybitnemu twórcy polskiej kultury XX wieku - podkreślono w uchwale.

Józef Czapski (1896 - 1993) był synem Jerzego Hutten-Czapskiego i Józefy Leopoldyny z domu Thun-Hohenstein oraz wnukiem kolekcjonera numizmatów Emeryka Hutten-Czapskiego.

W latach 20. XX wieku był jednym ze współzałożycieli ugrupowania artystycznego Komitet Paryski. Po II wojnie światowej wraz z Jerzym Giedroyciem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim oraz Zofią i Zygmuntem Hertzami współtworzył w Rzymie pierwszy numer emigracyjnej "Kultury", której następne zeszyty zaczęły wychodzić już w Paryżu i podparyskim miasteczku Maisons-Laffitte. Tam też założono Instytut Literacki, w którym Józef Czapski wydawał swoje książki, pisząc jednocześnie do "Kultury" niemal do swej śmierci.

"Wspomnienia starobielskie" zostały wydane w 1944 r. (napisane w 1943 r.), a kilka lat później - książka "Na nieludzkiej ziemi", poświęcona polskim oficerom zamordowanym w Rosji Sowieckiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA