REKLAMA

Senat wyraził zgodę na ratyfikację protokołu ws. przyjęcia Czarnogóry do NATO

  • Autor: PAP/JS
  • 21 lipca 2016 10:07
Senat wyraził zgodę na ratyfikację protokołu ws. przyjęcia Czarnogóry do NATO Ustawę poparli wszyscy biorący udział w głosowaniu senatorowie (fot. Senat/facebook)

• Senat poparł ustawę zezwalającą na ratyfikację Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Czarnogóry.
• Po ratyfikacji przez wszystkie kraje należące do NATO, Czarnogóra zostanie 29. członkiem Sojuszu.

Ustawę poparli wszyscy biorący udział w głosowaniu senatorowie.

Wcześniej zgodę na ratyfikację protokołu wyraził Sejm; po wyrażeniu zgody na ratyfikację przez Sejm i Senat protokół ratyfikuje prezydent.

W uzasadnieniu ustawy, podkreślono, że decyzja o przyjęciu Czarnogóry do NATO jest "świadectwem woli umacniania i jednoczenia kontynentu europejskiego oraz zachęca pozostałe państwa aspirujące do członkostwa do kontynuowania reform". "Przede wszystkim stanowi jednak potwierdzenie kontynuacji polityki +otwartych drzwi+, zachowując perspektywę dla Gruzji, a w przyszłości Finlandii i Szwecji, jeśli państwa te zdecydują się na przystąpienie do Sojuszu" - zaznaczono.

Czytaj też: PO przeciwna powołaniu Szarka na prezesa IPN

"Członkostwo Czarnogóry ma ważny wymiar polityczny w kontekście ograniczenia wpływów rosyjskich w regionie Bałkanów Zachodnich. Przyjmując Czarnogórę do NATO, potwierdzamy, że państwa trzecie nie mają prawa weta w sprawie rozszerzenia tej organizacji" - napisano.

Protokół o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisali w maju w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw NATO. Zostanie ona pełnoprawnym członkiem Sojuszu po ratyfikacji dokumentu przez wszystkie państwa Sojuszu.

Po ratyfikacji protokołu Czarnogóra zostanie 29. państwem członkowskim NATO. Do tego czasu na wszystkich natowskich spotkaniach będzie ona miała status obserwatora lub państwa zaproszonego.

Decyzja o zaproszeniu Czarnogóry do Sojuszu zapadła na spotkaniu szefów MSZ państw NATO w grudniu 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA