REKLAMA

Senat wznowił obrady

  • Autor: PAP/JS
  • 24 czerwca 2016 12:03
Senat wznowił obrady Po godz. 11.30 Senat wznowił posiedzenie (fot. facebook/senat)

• Po godz. 11.30 Senat wznowił posiedzenie.
• Zajmie się wyborem dwóch członków Kolegium IPN; rozpatrzy też nowelizację Kodeksu postępowania karnego, która ma na celu zwiększenie zakresu jawności rozpraw oraz nowelę ustawy oświatowej.

Przyjęta w czerwcu nowela wprowadza zapis, że "jeżeli prokurator sprzeciwi się wyłączeniu jawności rozprawa odbywa się jawnie". Takie rozwiązanie krytykowała w czasie prac sejmowych część opozycji; wskazywała, że wprowadza ono nadrzędność prokuratora nad sądem w zakresie jawności postępowania. Przekonywała, że takie przepisy godzą w prawa oskarżonego do obrony i zasadę domniemania niewinności. Z kolei resort sprawiedliwości twierdził, że prokurator ma szczególną pozycję w systemie wymiaru sprawiedliwości i powinien mieć takie uprawnienia.

Nowelizacja wyłącza ponadto możliwość odmowy a priori wydania zezwolenia sądu na utrwalanie i transmisję przebiegu rozprawy przez media.

Celem zmiany jest również poszerzenie możliwości działania w procesie przedstawiciela organizacji społecznej. Mają być zlikwidowane przejawy arbitralności sądu w dopuszczeniu go do udziału w sprawie. Będzie to obligatoryjne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron wyrazi na to zgodę - co jest uzasadnione tym, że ma on reprezentować interes odnoszący się do przedmiotu sporu między stronami.

Senatorowie zajmą się też punktem dot. wyboru dwóch członków Kolegium IPN. PO zgłosiła do Kolegium dotychczasowego członka Rady IPN, prof. Antoniego Dudka oraz sygnatariusza Porozumień Sierpniowych z 1980 roku Andrzeja Kołodzieja. Kandydatami senatorów PiS są: prof. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. Tadeusz Wolsza - który w latach 2011-2016 zasiadał w Radzie IPN.

Senat prawdopodobnie rozpatrzy także uchwaloną w czwartek przez Sejm nowelę ustawy oświatowej. Przewiduje ona m.in. likwidację obowiązkowego sprawdzianu dla szóstoklasistów; maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego. Zawiera też m.in. przepisy doprecyzowujące, dotyczące kształcenia uczniów przybywających z zagranicy oraz zasad udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych z budżetu samorządu przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym.

Pod koniec posiedzenia zaplanowano głosowania, w tym nad ustawą o Radzie Mediów Narodowych. Rada ma powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, PR i PAP. Ustawa znosi zatem podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r., która miała stracić moc 30 czerwca.

RMN ma liczyć pięciu członków, których kadencja ma trwać 6 lat. Trzech członków RMN ma powoływać Sejm, a dwóch - prezydent. Kandydatów (po dwóch na każde miejsce) na członków Rady powoływanych przez prezydenta przedstawiać mają kluby opozycyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA