REKLAMA

Senat wznowił obrady

  • Autor: PAP/JS
  • 21 lipca 2016 09:32
Senat wznowił obrady Izba przed południem przeprowadzi część głosowań, m.in. nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym oraz o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (fot. senat/facebook)

• Senat po godz. 9 wznowił obrady.
• Izba przed południem przeprowadzi część głosowań, m.in. nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym oraz o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
• Później senatorowie będą rozpatrywać kolejne punkty posiedzenia.

Izba rozpoczęła drugi dzień posiedzenia od ustawy o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Czarnogóry.

Środowa (20 lipca) debata nad ustawą ws. TK trwała w sumie dziewięć godzin. Dwie senackie komisje zarekomendowały przyjęcie 26 z 60 proponowanych oprawek. Jeśli Senat zaproponuje poprawki do ustawy, to zaraz potem Sejm otrzyma je do rozpatrzenia.

Senat przeprowadzi także głosowanie nad ustawą o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia, ustawą o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych oraz nowelą ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Debaty nad tymi punktami zostały przeprowadzone w środę.

Czytaj też: Sejm kontynuuje posiedzenie

Kolejny punkt obrad to ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej, która zakłada wprowadzenie dwóch stawek podatku od sprzedaży detalicznej - 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku ma wynosić 204 mln zł.

Senat zajmie się też nowelą ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która ma umożliwić m.in. dofinansowanie TVP i Polskiego Radia kwotą do 30 mln zł w 2016 r. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z Funduszu Reprywatyzacji, gdzie trafiają środki z prywatyzacji.

Senatorowie wysłuchają także sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2015 r. Sejm odrzucił pod koniec czerwca sprawozdanie KRRiT z działalności w 2015 r. Jeśli również senatorowie je odrzucą, kadencja członków Rady wygaśnie, o ile decyzję tę poprze prezydent.

W porządku obrad zaplanowano też wybór jednego z pięciu członków KRRiT; spośród pozostałych członków Rady po dwóch wybierają Sejm i prezydent. Senacka komisja poparła zgłoszoną przez PiS kandydaturę Teresy Bochwic; nie zarekomendowała kandydatury b. prezesa TVP Janusza Daszczyńskiego, zgłoszonej przez senatorów PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA