REKLAMA

Senat wznowił obrady

  • Autor: PAP/JS
  • 19 lutego 2016 10:15
Senat wznowił obrady W ostatnim dniu posiedzenia zaplanowano m.in. głosowania nad poprawkami do ustawy budżetowej na 2016 r. (fot. facebook.com/SenatRP)

· Senat w piątek, 19 lutego, o godz. 10 wznowił obrady. W ostatnim dniu posiedzenia zaplanowano m.in. głosowania nad poprawkami do ustawy budżetowej na 2016 r.
· Senatorowie nie poparli poprawek zwiększających budżet Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich.
· Przyjęto natomiast poprawkę, zwiększającą o 2,5 mln zł budżetu Kancelarii Senatu kosztem Krajowej Rady Sądownictwa.

W środę, 17 lutego, senatorowie złożyli do budżetu na 2016 r. kilkadziesiąt poprawek. Opozycja proponuje m.in. zwiększenie budżetu Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ponadto odbędą się głosowania m.in. nad nowelizacją ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz ustawą o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.

Senatorowie decydują też, czy skierować do Sejmu projekt zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wiążący się z faktem, że Senat ma ponownie przejąć opiekę nad Polonią.

Będą dodatkowe pieniądze dla senackiej kancelarii

Zwiększenie o 2,5 mln zł budżetu Kancelarii Senatu kosztem Krajowej Rady Sądownictwa zakłada jedna z poprawek do budżetu na 2016 rok, zaakceptowana przez Senat.

Z ponad 150 poprawek tylko nieznaczna część została poparta przez senacką komisję budżetu i finansów, a więc ma szanse na poparcie w całej izbie.

Jedną z nich, przyjęta w piątkowym głosowaniu, zakłada przeznaczenie 2,5 mln zł na wydatki bieżące Kancelarii Senatu, kosztem wydatków na nową siedzibę Krajowej Rady Sądownictwa.

Senat przyjął też poprawkę, zwiększającą o 2 mln zł subwencje i dotacje na dokształcanie nauczycieli dla Polonii, kosztem budżetu MSZ.

Senat przeciwko zwiększeniem budżetu TK i RPO

Senatorowie nie poparli poprawek zwiększających budżet Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Odrzucone zostały m.in. poprawki opozycji, które zwiększały budżet Trybunału Konstytucyjnego o ok. 1,6 mln zł, m.in. na wynagrodzenia sędziów w stanie spoczynku, a także budżet Rzecznika Praw Obywatelskich o ok. 3,3 mln zł.

Poprawka dotycząca TK została odrzucona, mimo poparcia przez senacką komisję budżetu i finansów.

Przed głosowaniem senatorowie Marek Borowski (niez.) i Kazimierz Kleina (PO) apelowali, by przyjąć obie poprawki, bo - jak uzasadniali - utrzymują one jedynie wydatki obu instytucji na poziomie 2015 roku.

Przekonywali też, że parlament nie powinien "karać" TK i RPO zmniejszaniem budżetu w związku z tym, że rządząca większość jest z nimi w politycznym sporze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA