REKLAMA

Senat wznowił posiedzenie

  • Autor: PAP/JS
  • 18 marca 2016 13:57
Senat wznowił posiedzenie Senat zajmie się specustawą na Światowe Dni Młodzieży (fot. Senat/facebook)

• Po godz. 13 Senat wznowił posiedzenie.
• Zajmie się specustawą na Światowe Dni Młodzieży, która ma ułatwić organizację tego wydarzenia, zapewnić porządek publiczny oraz bezpieczeństwo medyczne i transportowe.

Z wnioskiem o przełożenie prac nad specustawą wystąpił na początku obrad senator PO Piotr Florek. Mówił, że ustawa została przegłosowana w piątek rano w Sejmie i że minęło zbyt mało czasu, by senatorowie mogli przeanalizować sprawę.

"Działamy w ciągłym stanie wyjątkowym. A ta sytuacja jest wyjątkowa, więc powinniśmy mieć bardzo dobrze przygotowane przepisy. Uchwalanie ich tak szybko jest bardzo ryzykowne" - mówił.

Wskazał też na różnice między projektem, który trafił do Sejmu, a uchwaloną ustawą. Chodzi o to, że pierwotnie w projekcie zapisano, że organizator ŚDM (czyli archidiecezja krakowska) opracowuje plan zapewnienia bezpieczeństwa podczas ŚDM i przedkłada go Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej oraz szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego najpóźniej do 15 maja.

Tymczasem - zauważył Florek - w ustawie, którą uchwalili posłowie zapisano, że plan zabezpieczenia opracowuje właściwy miejscowo wojewoda w porozumieniu z organizatorem ŚDM i przedkłada go służbom oraz BOR. Senator PO mówił, że zdarzyło mu się sprawować funkcję wojewody także w czasie organizowania większych imprez. "Wtedy wojewoda odpowiadał za zabezpieczenie medyczne; teraz chce powierzyć mu się wielką odpowiedzialność" - powiedział. Zaapelował do senatorów, by dali sobie więcej czasu na przeanalizowanie sprawy i zasięgnięcie opinii ekspertów.

Wniosek Florka został odrzucony przez Senat.

Specustawa została uchwalona przez Sejm w piątek (18 marca) rano. Według niej plan zapewnienia bezpieczeństwa podczas ŚDM opracowuje właściwy miejscowo wojewoda w porozumieniu z organizatorem ŚDM i przedkłada go służbom oraz BOR.

W ustawie zapisano też, że koszty transportu lotniczego papieża Franciszka do Rzymu są pokrywane ze środków budżetu państwa z części będących w dyspozycji Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Szefa Kancelarii Sejmu, Szefa Kancelarii Senatu i Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z ustawą, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad ustala wykaz dróg rekomendowanych dla uczestników ŚDM. Plan ten będzie podawany do publicznej wiadomości na stronie internetowej GDDKiA.

Specustawa daje też policji uprawnienia jak przy imprezach masowych; m.in. będzie mogła gromadzić dane osób zarejestrowanych jako uczestnicy ŚDM lub wolontariusze - także bez ich wiedzy i zgody. Funkcjonariusze będą z nich korzystać do końca sierpnia 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA