REKLAMA

Senat wznowił posiedzenie. Na obradach leki dla osób po 75 roku życia

  • Autor: PAP/GP
  • 20 kwietnia 2016 11:48
Senat wznowił posiedzenie. Na obradach leki dla osób po 75 roku życia Senat obraduje już drugi tydzień. (fot.:senat.gov.pl)

• W środę (20 kwietnia) Senat wznowił obrady, które zostały przerwane w ubiegłym tygodniu.
• Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która przewiduje dla seniorów po 75. roku życia prawo do bezpłatnych leków.

Po wznowieniu obrad marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) poinformował, że porządek obrad zostanie uzupełniony o nowelę ustawy o lasach oraz o nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Karczewski poinformował, że o godz. 16 zostanie zarządzona przerwa w obradach.

Senat wznowione obrady rozpoczął od kontynuacji dyskusji nt. nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przewiduje ona, że osoby po 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia. Pierwszy taki wykaz minister zdrowia ma ustalić najpóźniej do 1 września. W wykazie tym mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.

Nowela o lasach umożliwi Skarbowi Państwa reprezentowanego przez Lasy Państwowe nabywanie przez pierwokup lub wykup gruntów leśnych zbywanych przez osoby fizyczne czy osoby prawne.

Przeczytaj: Schetyna zastanawia się czy Kukiz jest w opozycji, czy w koalicji?

Nowela ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia przewiduje etapowe uruchamianie Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych.

W porządku obrad jest także nowelizacja kilku ustaw, ujednolicająca przepisy o trybie uchylania immunitetów Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Rzecznikowi Praw Dziecka, prezesom - Najwyższej Izby Kontroli i Instytutu Pamięci Narodowej, Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych oraz posłom i senatorom. Obecnie uregulowania trybu uchylania immunitetów są rozrzucone w różnych ustawach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA