REKLAMA

Senat za nowelą ustawy ułatwiającą przyjęcie w Polsce szpicy NATO

  • Autor: PAP
  • 29 kwietnia 2016 19:18
Senat za nowelą ustawy ułatwiającą przyjęcie w Polsce szpicy NATO Posiedzenie Senatu (fot. Katarzyna Czerwińska senat.gov.pl)

• Senat poparł w piątek (29 kwietnia) nowelę ustawy o zasadach pobytu obcych wojsk w Polsce.
• Jej celem jest umożliwienie przyjęcia sił takich jak szpica NATO jeszcze w czasie pokoju, w celu wzmocnienia polskich sił zbrojnych.

Ustawa dotyczy zasad pobytu i przemieszczania się obcych wojsk na terytorium RP oraz tego, kto i kiedy wydaje zgodę na obecność zagranicznych żołnierzy. Nowelizacja daje podstawy prawne, dzięki którym obce wojska będą mogły prowadzić operacje wojskowe - inne niż ćwiczenia - w czasie pokoju na terytorium Polski. Chodzi o działania prewencyjne, odstraszające lub wymagające użycia sił wysokiej gotowości, czyli tzw. szpicy NATO.

Czytaj też: Szpica NATO to za mało, trzeba odstraszać Rosjan obecnością

"Kwestia pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczpospolitej uregulowana jest podwójnie w zależności od sytuacji, czy chodzi o czas pokoju, czy czas wojny. (...) Wydaje się, że takie binarne uregulowanie tych spraw, ze względu na to, co obserwujemy w świecie, jak przebiegają obecnie konflikty, jest niewystarczające" - argumentował sprawozdawca Komisji Obrony Narodowej, senator PiS Rafał Ślusarz.

"Mamy do czynienia z konfliktami, które są niewątpliwą agresją jednego państwa na drugie, ale nie wypełniają kryterium konfliktu zbrojnego, tak jak jest zapisane w Traktacie Północnoatlantyckim. Używa się tu różnych określeń, gdyż samo zjawisko może przybierać różne formy - mówimy o wojnie podprogowej, mówimy o wojnie hybrydowej, o wojnie niekonwencjonalnej, te działania mogą być kamuflowane pod postacią konfliktu wewnętrznego" - dodał.

W opinii senatora sprawozdawcy brak odpowiednich uregulowań w Polsce mógłby zachęcać potencjalnego przeciwnika do podjęcia takich działań przeciwko Polsce oraz mógłby tworzyć niedogodną sytuację naszym sojusznikom, którzy mieliby opory przed włączeniem się z pomocą polskim siłom zbrojnym w sytuacji, kiedy niepewna byłaby legitymizacja tego typu działań. "Chcesz żyć w pokoju, szykuj się do wojny" - podsumował Ślusarz.

Zgodnie z przyjętą nowelizacją zgodę na pobyt w Polsce wojsk obcych, głównie NATO i UE, w ramach wzmocnienia wojskowego polskich sił zbrojnych w operacjach wojskowych prowadzonych w Polsce w czasie pokoju, ma wyrażać prezydent na wniosek ministra obrony, po uzyskaniu zgody premiera. W zgodzie będzie określony cel pobytu i zakres uprawnień obcych wojsk, mają być też wskazane inne okoliczności mające znaczenie dla obronności Polski. Sojuszniczym wojskom będzie można przyznać w zgodzie takie uprawnienia, jakie ma Wojsko Polskie. W nowelizacji jest też zapis określający zasady użycia broni przez obce wojska na terytorium RP.

Jak zapewniało MON podczas prac sejmowych, procedura jest stosunkowo prosta i pozwala na szybkie wyrażenie zgody na pobyt wojsk obcych. Powodem nieuwzględnienia w procedurze zgody parlamentu jest według pomysłodawców krótki czas reagowania szpicy - 48-72 godzin, w którym mogłoby się nie udać przeprowadzić debaty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA