REKLAMA

Sierpnień'80: Schetyna i Wałęsa razem w Stoczni Gdańsk

  • Autor: GP
  • 31 sierpnia 2016 11:00
Sierpnień'80: Schetyna i Wałęsa razem w Stoczni Gdańsk Lech Wałęsa od lat jest wspierany w swojej działalności publicznej przez Platformę Obywatelską. (fot.:twitter.com/schetynadlapo)

• Politycy PO towarzyszyli Lechowi Wałęsie w Gdańsku, gdy były prezydent odwiedzał zabudowania Stoczni.
• Wałęsa nie jest zadowolony z obecnej sytuacji w Polsce. Mówił, że nie zgadza się z kierunkiem zmian zachodzących w kraju.
• Wałęsa przewidywał, że będą potrzebne zmiany.
• Schetyna przypominał jak ważne były wydarzenia 1980 roku dla historii Polski i świata.

W środę (31 sierpnia) minęła 36. rocznica podpisana Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. Rocznicowe obchody, tego kluczowego dla najnowszej historii Polski wydarzenia, przyciągnęły do Gdańska polityków rządu, ale i opozycji. Politycy PO towarzyszyli Lechowi Wałęsie, gdy były prezydent odwiedzał swój były zakład pracy.

Wałęsa nawiązał w wypowiedzi dla mediów do obecnej sytuacji politycznej w kraju. - Dziś wierzymy, że demokracja (taka jaka jest w Polsce) ma szansę być dobrą. Ale jeśli nie będzie tą demokracją o jaką walczyliśmy (20,30 lat temu - przyp.red.) to będziemy musieli się włączyć ponownie, by ją zdecydowanie poprawić - reflektował były prezydent.

- To, co się dzieje w Polsce, to nie jest to, o co ja walczyłem, o co my walczyliśmy - kontynuował. - Ja się z tym nie zgadzam.

Grzegorz Schetyna, lider PO mówił w Gdańsku, po słowach Wałęsy: - Jesteśmy tutaj jako delegacja Platformy Obywatelskiej. To jest szczególne miejsce dla Polski. Jesteśmy tutaj z prezydentem Lechem Wałęsą. Bez niego nie byłoby wolności w Polsce i za to mu dziękujemy - podkreślał Schetyna.

O Porozumieniach Sierpnia Schetyna wypowiadał się z szacunkiem i akcentował, że obecność w tym miejscu w rocznicę tego wydarzenia ma ogólnospołeczny wymiar.

Czytaj: Andrzej Gwiazda ma żal, że strajk z roku 1980 nie dał spełnienia 21 postulatów sierpnia

- Potrzeba szacunku do symboli, szacunku do Lecha Wałęsy. Dlatego będziemy tutaj co roku - zapowiedział Schetyna, który z innymi politykami i samym Lechem Wałęsą był pod bramą Stoczni Gdańskiej.

Po tych słowach cała zebrana delegacja PO złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sierpniowe z 1980 roku.

Historia w hali BHP pisana

31 sierpnia 2016 roku minęła 36. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. 30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki na Pomorzu Zachodnim, dzień później analogiczne porozumienia podpisano w Gdańsku.

Były to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem PRL. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej.

Sygnatariusze Porozumień Sierpniowych w historycznej sali BHP w stoczni Gdańskiej. Zdjęcie przedstawia mural w Gdańsku, na wiadukcie przy ul. Okopowej. (źródło: wikipedia.org/domena publiczna)

Ruch solidarnościowy w Polsce stał się początkiem przemian, które zwieńczył rok 1989 roku, obaleniem komunizmu i końcem systemu jałtańskiego w Europie. Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę Edwarda Gierka.

Główne obchody podpisania Porozumień Sierpniowych odbywają się w Gdańsku. Udział w nich biorą prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Turek 2016-09-06 02:03:41
    Hańba i Wstyd!!!! Paradować że Szpiclem i Donosicielem "TW-BOLKIEM"!!! Ale jak to koledzy są wśród SWOICH!!! Jak na pogrzeb "Inki" to ich nie było WIDAĆ!!! BOLEK wpadł i wypadł jak na plażę!!! Stosownie ubrał się na pogrzeb oprawcy i kata jaruzelskiego,w końcu zegnał swojego przełożonego!!!Wstyd HańbaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA