REKLAMA

Silna i spójna dyplomacja? Tak PiS zmieni MSZ

  • Autor: TM
  • 28 października 2015 03:32
Silna i spójna dyplomacja? Tak PiS zmieni MSZ Nie powinniśmy się teraz spodziewać eurosceptycyzmu – uważa ekspert. Fot. streetroots.org

Rządy jednej partii pozwolą na większa spójność polskiej polityki zagranicznej - uważa dr Marcin Zaborowski, dyrektor warszawskiego biura Center for European Policy Analysis.

Ekspert podkreśla, że wynik wyborów pozwala partii Jarosława Kaczyńskiego w pełni kontrolować polską dyplomację.

"Spójna polityka"

Mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją - po raz pierwszy od 1989 roku partia zwycięska w wyborach nie potrzebuje koalicjanta, dzięki czemu nie tylko polityka zagraniczna, ale i cała polityka państwa może być bardziej spójna - powiedział Zaborowski "Dziennikowi Gazecie Prawnej".

Politolog spodziewa się pewnych zmian w stosunkach dyplomatycznych, ale generalnie będziemy mieli do czynienia z pewną kontynuacją.

Nie powinniśmy się teraz spodziewać eurosceptycyzmu, akcent przesunięty zostanie jednak na zbliżenia z państwami regionu Europy Środkowo-Wschodniej – twierdzi politolog.

Sąsiedzi nie czekają na lidera

Pozostaje jednak sceptyczny wobec lokalnych ambicji partii rządzącej, ponieważ państwa z regionu nie czekają na lidera, który przyjmie na siebie rolę przywódcy.

Kto będzie nowym szefem MSZ?

Nieoficjalnie mówi się, że może nim zostać Witold Waszczykowski lub Ryszard Legutko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA