REKLAMA

Skandal w Sejmie! "Fałszerstwo wyborcze", "Złodzieje z Wiejskiej"

  • Autor: PAP/ajg/mok
  • 08 października 2015 09:56

Poseł Jarosław Gromadzki (niezrzeszony) został wykluczony przez marszałek Małgorzatę Kidawę-Błońską z obrad Sejmu.

Niedługo po rozpoczęciu ostatniego posiedzenia Sejmu w obecnej kadencji, Gromadzki wszedł na mównicę, by złożyć wniosek formalny. Poseł domagał się, by Konwent Seniorów zajął się sprawą niezarejestrowania list wyborczych komitetu wyborczego Zbigniewa Stonogi.

"Fałszerstwo wyborcze"

Fałszerstwo wyborcze dotyczące największych partii politycznych. Złodzieje z Wiejskiej, co wam uczynił komitet wyborczy Zbigniewa Stonogi, że nie chcecie zarejestrować - mówił Gromadzki.

Marszałek Sejmu poinformowała posła, że nie zostanie zwołany Konwent Seniorów, a jeśli on ma dowody, że popełniono fałszerstwo, to powinien zwrócić się z tym do prokuratury. Kidawa-Błońska wezwała posła do opuszczenia mównicy.

Wykluczenie Gromadzkiego

On stwierdził, że tego nie zrobi i nie zajął miejsca na sali pomimo kolejnych wezwań marszałek Sejmu.

W takiej sytuacji Kidawa-Błońska wykluczyła Gromadzkiego z posiedzenia Sejmu a następnie zarządziła przerwę w obradach do godz.10. Po ogłoszeniu przerwy poseł pozostał na mównicy sejmowej.

Następnie dziennikarze zostali poproszeni o opuszczenie galerii, wyłączono kamery sejmowe, a później poseł Gromadzki w towarzystwie funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej opuścił salę posiedzeń.

Stonoga w Sejmie

Jestem złamany, zgwałcony moralnie - mówił Gromadzki dziennikarzom po opuszczeniu sali posiedzeń Sejmu.

Mamy do czynienia z niebywałym złamaniem konstytucji RP i nikogo to nie interesuje - powiedział Stonoga, który towarzyszył posłowi.

Dodał, że w Szczecinie podpisy poparcia dla jego komitetu wyborczego zostały zakwestionowane - doprowadziło to do niezarejestrowania listy w tym okręgu i zarazem sprawiło, że komitet nie wystawił kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych.

Listy komitetu Stonogi zostały zarejestrowane w 19 na 41 okręgów wyborczych. Zgodnie z przepisami jeśli komitet wyborczy zarejestrował listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez konieczności zebrania pod nimi odpowiedniej liczby podpisów poparcia i staje się automatycznie komitetem ogólnopolskim, który wystawia kandydatów we wszystkich okręgach, w całym kraju.

Kim jest Gromadzki?

Gromadzki startował do Sejmu z list Ruchu Palikota, ale w 2011 r. mandatu nie zdobył. Wszedł do Sejmu w grudniu 2014 roku, zastępując obecnego prezydenta Słupska Roberta Biedronia. Później przez krótki czas był także członkiem klubu SLD, a następnie został posłem niezrzeszonym.

Zgodnie z regulaminem marszałek Sejmu po uprzednim zwróceniu uwagi ma prawo przywołać posła "do porządku", jeżeli uniemożliwia on prowadzenie obrad. W przypadku niezastosowania się przez posła do polecenia Marszałka Sejmu, marszałek ma prawo ponownie przywołać posła "do porządku", stwierdzając, że uniemożliwia on prowadzenie obrad.

Regulamin stanowi, że marszałek ma prawo podjąć decyzję o wykluczeniu posła z posiedzenia Sejmu, jeżeli poseł nadal uniemożliwia prowadzenie obrad i na tym samym posiedzeniu został już upomniany; poseł wykluczony z posiedzenia Sejmu jest obowiązany natychmiast opuścić salę posiedzeń. Jeżeli poseł nie opuści sali posiedzeń, Marszałek Sejmu zarządza przerwę w obradach

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA