REKLAMA

Sławomir Broniarz: Niespotykany strajk w edukacji od wielu lat

  • Autor: PAP/AT
  • 31 marca 2017 09:35
Sławomir Broniarz: Niespotykany strajk w edukacji od wielu lat To jest strajk paru tysięcy zakładów pracy czy kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli - mówi przewodniczący ZNP (Sławomir Broniarz, fot.znp.edu.pl)

To strajk paru tysięcy zakładów pracy, kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli - mówił o proteście w szkołach prezes ZNP Sławomir Broniarz.

• W piątek (31 marca) strajkują szkoły we wszystkich 16 województwach, w większości od godz. 7.30 do 15.30.

• To jest niespotykany od wielu, wielu lat strajk w edukacji - zaznaczył Sławomir Broniarz.

• Nauczyciele są od kilku dni intensywnie atakowani i mobbingowani, a szkoły - infiltrowane - dodał.

• Według związku strajkować ma 40-45 proc. placówek.

Broniarz pytany w radiu Tok FM o to, jak strajk przebiega w regionach, powiedział, że najlepiej jest w tych województwach, "gdzie poziom determinacji, a także poziom nasycenia szkół jest bardzo duży" tj. Mazowsze, Śląsk, Łódzkie, Pomorskie, ale także Podkarpackie; dodał, że "nieco słabiej jest na ścianie wschodniej". Jak mówił, trudno jest zorganizować protest w szkole, która ma 8 pracowników.

"Ale to nadal jest niespotykany od wielu, wielu lat strajk w edukacji. To jest strajk paru tysięcy zakładów pracy, kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli. To się różnie regionalnie rozkłada" - mówił szef ZNP.

Broniarz powiedział, że nauczyciele są od kilku dni intensywnie atakowani i mobbingowani, a szkoły - infiltrowane "od kuratora począwszy na policji kończąc". Szef ZNP mówił, że dostaje informacje m.in. ze Śląska, Gliwic i Siemianowic, gdzie "policja również przychodziła do szkół pytając o to, co się będzie działo w dniu jutrzejszym i jaki będzie udział nauczycieli".

Czytaj też: Szydło: Nie można realizować postulatów politycznych kosztem dzieci

"My to traktujemy jako taką próbę zastraszania bądź nadgorliwości władzy samorządowej, aczkolwiek nikt z tamtejszych włodarzy nie potwierdza, że wydał takie zarządzenie, aby policja wchodziła do szkół podlegających samorządom" - powiedział Broniarz.

Strajk szkolny w całej Polsce (fot.znp.edu.pl)

"Natomiast nie sądzę, żeby z indywidualnego, takiego wewnętrznego motywowania policjant nawet w cywilu chciał wejść i sprawdzić" - dodał.

Broniarz pytany był również o podpisy zbierane na rzecz przeprowadzenia obywatelskiego referendum w sprawie wprowadzenia reformy edukacji. Szef ZNP poinformował, że na tę chwilę zebrano 609 tys. podpisów. Od 4 kwietnia rozpocznie się ich liczenie i weryfikacja.

"Mam nadzieję, że przez tydzień je podliczymy i w następnym tygodniu przed świętami, od 10 do 12 (kwietnia - red.) będziemy chcieli pójść do marszałka Sejmu wspólnie ze wszystkimi uczestnikami tej wielkiej koalicji i panu marszałkowi to zanieść".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA