REKLAMA

Sławomir Neumann: Idiotyczna polityka zagraniczna rządu daje poczucie, że władza w Polsce oszalała

 • Autor: PAP/AT
 • 07 marca 2017 09:04
Sławomir Neumann: Idiotyczna polityka zagraniczna rządu daje poczucie, że władza w Polsce oszalała (Sławomir Neumann, fot.facebook.com/slawekneumann)

• Donald Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej ma tę wrażliwość i to spojrzenie z tej nowej Europy, z tych krajów, które weszły do UE - ocenia szef klubu PO Sławomir Neumann.
• Prezes PiS Jarosław Kaczyński nienawidzi Tuska, więc jest gotów położyć na szali interesy Polski, interesy całego regionu tylko po to, żeby leczyć swoje fobie i jakieś zaszłe kompleksy - dodał.

W opinii Neumanna, który był gościem TVN24 BiS, Tusk jako przewodniczący Rady Europejskiej "ma tę wrażliwość i to spojrzenie z tej nowej Europy, z tych krajów, które weszły do UE". Dlatego - zdaniem posła PO - Tusk "na pewno daje gwarancję tego, że nie będzie Unia myślała tylko kategoriami starych państw".

Z kolei prezes PiS - według Neumanna - "nienawidzi Tuska, więc jest gotów położyć na szali interesy Polski, interesy całego tego regionu tylko po to, żeby swoje fobie i swoje małe, jakieś zaszłe kompleksy leczyć".

"To, że ktoś ma fobie i ktoś ma jakieś lęki, jakieś kompleksy Donalda Tuska to jedno. Ale stawianie na szali interesu Polski tylko dlatego, żeby te fobie i kompleksy leczyć, to jest naprawdę groźne" - dodał.

Czytaj też: Wybory szefa Rady Europejskiej: Dlaczego rząd nie chce poprzeć Donalda Tuska?

W opinii szefa klubu PO istnieje cały czas ryzyko, że w czwartek nie zostanie dokonany wybór szefa Rady Europejskiej, bo "państwa Europy stwierdzą, że jeżeli Polacy się kłócą, zostawmy to, niech oni się kłócą, a my poszukajmy kogoś, kto będzie normalnym kandydatem Europy". "Jeżeli doprowadzą do tego, że na czele RE za Donalda Tuska stanie socjalista z Włoch, Niemiec, Francji, czy Bóg wie jakiego innego kraju starej Unii (...), to tylko wzmocni tę Unię dwóch prędkości i dla mnie osobiście to będzie zdrada stanu, nie tylko dla Polski - to co robi dzisiaj rząd Beaty Szydło i robi Jarosław Kaczyński, ale to będzie zdrada stanu odebrana także przez inne kraje tej grupy, tej części Europy" - stwierdził poseł PO.

Czytaj też: Kaczyński: Jest kilka spraw, z którymi Donald Tusk może mieć problem

Neumann uważa, że "nierozsądna, wręcz szkodliwa, idiotyczna polityka zagraniczna ostatnich dni prowadzona przez rząd Polski" daje partnerom polski w UE poczucie, że "w Polsce władza oszalała i nie trzeba z nimi się liczyć, bo są po prostu w innej rzeczywistości".

"Jeszcze dwa lata temu to Polska siedziałaby w Wersalu razem z Francją i Niemcami i ustalałaby kierunki rozwoju Unii. Dzisiaj jeździ minister spraw zagranicznych Polski, rozmawiając o karykaturalnej kandydaturze (Jacka) Saryusza-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej, spotyka się ze wszystkimi, (spotyka się) z odmową i on dalej jeździ, i dalej tam robi nam obciach, mówiąc delikatnie" - powiedział Neumann. Dodał, że wynikiem tego jest to, że "Polska nie ma silnej pozycji w Europie i jej zdanie nie jest brane absolutnie pod uwagę", a dzisiaj "ton nadają stare państwa Unii".

"Do tej pory Trójkąt Weimarski, czyli Polska, Niemcy i Francja, przy osłabieniu się Włoch i Hiszpanii, w kryzysie nadawał ton Unii. Sami żeśmy z tego zrezygnowali, bo rząd Beaty Szydło zdecydował, że będzie raczej budował Grupę Wyszehradzką, a odpuścił absolutnie Trójkąt Weimarski, no i decyzje zapadają tam. A Grupa Wyszehradzka pokazała PiS-owi, co myśli o ich pomysłach na Europę, pukając się w głowę, kiedy Jarosław Kaczyński i Beata Szydło zaproponowali kandydata na szefa RE, który jest karykaturalnym pomysłem. Tylko po to, żeby zaszkodzić Donaldowi Tuskowi" - ocenił poseł PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA