REKLAMA

SLD apeluje do prezydenta: Zwołaj okrągły stół w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

 • Autor: PAP/GP
 • 15 marca 2016 16:29
SLD apeluje do prezydenta: Zwołaj okrągły stół w sprawie Trybunału Konstytucyjnego Czarzasty: Od 27 lat, od czasów transformacji ustrojowej z 1989 r., nie było w Polsce tak wielkiego sporu, jak obecnie. (fot.:twitter.com/sldpoland)

Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty zwrócił się we wtorek (15 marca) do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie okrągłego stołu z udziałem wszystkich opcji politycznych. Przekonywał, że obecnie w Polsce trwa największy od 1989 r. spór polityczny.

Czarzasty złożył we wtorek (15 marca) w Kancelarii Prezydenta list z apelem o zwołanie okrągłego stołu. Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski powiedział, że prezydent zapozna się z listem po powrocie z wizyty w Czechach.

- Wydaje nam się, że okrągły stół byłby bardzo potrzebny, a prezydent RP Andrzej Duda, tak jak każdy prezydent, ma do tego uprawnienia, by go zwołać. Okrągły stół bez żadnych warunków wstępnych, okrągły stół, który skupiałby wszystkie opcje polityczne i wszystkie wrażliwości, zarówno reprezentowane w parlamencie, jak i te nie reprezentowane w parlamencie. Okrągły stół, który by powiedział: "dość kłócenia narodu, czas na zgodę narodową" - powiedział Czarzasty na konferencji prasowej.

Przekonywał, że od 27 lat, od czasów transformacji ustrojowej z 1989 r., nie było w Polsce tak wielkiego sporu, jak obecnie. Dotyczy on, jak stwierdził lider SLD, nie tylko Trybunału Konstytucyjnego.

Przeczytaj: Polacy na stanowiskach w UE. Ilu ich powinno być?

Jest to - mówił Czarzasty - także spór o tragedię smoleńską, o konstytucję, o wszystkie sprawy, które dzielą Polaków i są podsycane przez polską prawicę bez względu na to, czy ona stoi z jednej strony ulicy, czy ona stoi z drugiej strony ulicy.

Lider SLD podkreślił, że eskalowanie żądań i napięcia przez różne grupy, wyprowadzanie przeciwko sobie ludzi na ulice jest groźnym zjawiskiem.

- Pomyślmy, po raz pierwszy w historii, od 27 lat, o tym, co będzie za rok, za dwa, co będzie za trzy miesiące. Nagle 15 tys. ludzi zostanie wypuszczonych na 15 tys. ludzi? Może jest potrzebny głos rozsądku - powiedział Czarzasty.

Jego zdaniem, okrągły stół byłby także okazją do podsumowania 27 lat transformacji ustrojowej w Polsce.

Poinformował, że przez najbliższe dwa dni będą odbywały się konferencje SLD w całej Polsce.

- Radni SLD, prezydenci SLD, radni poziomu sejmikowego bądź powiatowego, będą zgłaszali projekty uchwał do samorządów, które będą nawoływały wszystkie siły polityczne do zgody, do pojednania i wspólnego rozwiązywania problemów - zapowiedział szef SLD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (6 komentarzy)

 • Buzek 2016-03-22 06:41:21
  Raz sierpem raz młotem czerwoną chołotę. Czyżasty twój czas prosperity, malwersacji i układów już minął, więc lepiej zamilcz.
 • Kuruc 2016-03-18 22:56:43
  Do Gienek1356: Nie wycieraj sobie gęby Piłsudskim. Najpierw zapytaj swojego oficera prowadzącego kto to był Piłsudski . Chociaż jestem pewien że zna tylko nazwisko, i nic poza tym.
 • Gienek1356 2016-03-17 18:10:48
  Tych z sld odesłać do Rosii bo to są ich potomkowie skończyły się ich zady teraz będzie jak za Piłsudskiego zdrajców komuchow bedą sadzać za zdradę Polski
 • życie jest okrutne! 2016-03-16 09:46:58
  Do sanacja: Przy wyborach parlamentarnych 2015 na aferze gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych w obrębach gmin na "B"budowlane z rażącym naruszeniem wszelkich norm prawa i Konstytucji RP wylecieli oszuści z gry, również PSL który obecnie jest klubem z którego odpływa tzw. twarda elita tak się wychodzi na przestępstwach. PiS mają ciężką obecnie sytuację, jak będą powyższy proceder przestępczy podtrzymywać zniszczą siebie, własne dzieci i rodziny, będą skończeni zawodowo politycznie i jak większość uczciwych polaków wylądują na obcej ziemi, emigracji szukając lepszego jutra itd.
 • s 2016-03-16 08:31:21
  Panowie okrągły stół już był po nim zepchneliście większość polaków na margines .Tu nie ma o czym dyskutować bo już wszyscy Polacy wiedzą jaką rolę trybunałowi przeznaczyła opozycja .Okrągły stół dla większości polaków jest nie zobowiązujący ze względu na dużą obecność SB-ków i płatnych kapusiów
 • sanacja 2016-03-16 05:36:59
  Ta partia powina byc zdelegizoweana w polsce a ona dyktuje jakies warunki i smie dyktowac prezydentowi jej miejsce to KOREA PUL tylkotamREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA