REKLAMA

SLD do Dudy: Nie podpisuj reformy edukacyjnej

  • Autor: PAP/GP
  • 02 grudnia 2016 12:33
SLD do Dudy: Nie podpisuj reformy edukacyjnej SLD: "Obecny świat diametralnie różni się od tego sprzed kilkunastu lat, to powoduje, że różnią się wymagania stawiane przed Polakami". (fot.:pexels.com/domena publiczna)

• O niepodpisywanie ustaw, które wprowadzą reformę edukacji, zwrócili się w liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy liderzy SLD.
• Ich zdaniem zmierzają one do "wywrócenie do góry nogami" systemu oświaty.
• Wezwali też do zorganizowania publicznej debaty o zmianach w systemie edukacji.

Pod listem podpisali się - przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty i wiceprzewodniczący SLD Tomasz Trela.

Podkreślili, że są zaniepokojeni planowaną zmianą systemu edukacji i, jak napisali - powrotem do tego, co było kilkanaście lat temu. "Pragniemy pana zapewnić, że wszyscy mamy ten sam cel. Stworzenie najmłodszym jak najlepszych warunków do rozwoju i edukacji. Dziś jak nigdy wcześniej liczymy na obiecywaną przez pana podczas kampanii prezydenckiej możliwość dialogu" - napisali.

Według nich, celem ministerstwa edukacji powinna być poprawa jakości systemu edukacji. Autorzy listu przyznali, że są w tym systemie elementy, które wymagają poprawy. "Zgadzamy się również, że polskim dzieciom i polskiej młodzieży należą się lepsze wykształcenie i większe szanse" - napisali w liście.

Autorzy pisma podkreślili, że obecny świat diametralnie różni się od tego sprzed kilkunastu lat. A to - podkreślili - powoduje, że różnią się wymagania stawiane przed Polakami.

Włodzimierz Czarzasty przewodzi Sojuszowi od kiedy w 2015 roku formacja opuściła Sejm, źródło: wikipedia.org/CC

"Dziś żyje się szybciej, barwniej, pełniej niż kilkanaście lat temu, ale ludzie płacą za to wyższą cenę w postaci wyższych wymagań, konieczności posiadania wyższych kompetencji i umiejętności szybkiego przystosowywania się do zmieniających warunków życia. I dlatego też edukacja młodzieży wymaga ciągłego dostosowywania się do tych zmian, podążania za nimi - a nie cofania" - napisali.

Stwierdzili, że kiedy 17 lat temu zmieniał się system edukacji, miał on wiele wad, jednak przez ten czas wprowadzono szereg zmian i udoskonaleń. Według autorów listu dzisiejsze gimnazjum to jest zupełnie inne gimnazjum niż 17 lat temu. Ich zdaniem wypracowano wiele dobrych rozwiązań i tego kierunku powinniśmy się trzymać - wprowadzania dobrych rozwiązań i udoskonalania.

"Usiądźmy wszyscy razem - samorządy, związki zawodowe, partie polityczne, nauczyciele, rodzice i zastanówmy się, jakie rozwiązania będą najlepsze dla naszych dzieci. (...) Dajmy każdej zainteresowanej stronie możliwość wyrażenia swojej opinii i przedstawienia propozycji, które elementy w systemie wymagają poprawy. Ulepszajmy to, co mamy, pójdźmy krok do przodu. Przestańmy burzyć i cofać się" - apelują w liście.

Dlatego - jak napisali - zwracają się do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustaw, które "mają na celu wywrócenie do góry nogami istniejący system edukacji, niszczą zamiast budować, dzielą zamiast łączyć". Proszą również, o spowodowanie pod patronatem prezydenta "wielkiej, publicznej debaty na temat modernizacji polskiego sytemu edukacji". "Prosimy w imieniu swoim, nauczycieli, rodziców, dzieci i młodzieży" - napisali na zakończenie listu.

W czwartek przed północą prace nad pierwszą częścią przepisów wprowadzających reformę edukacji zakończyła podkomisja nadzwyczajna pracująca nad projektami prawa oświatowego. Posłowie omówili większość przepisów projektu ustawy Prawo oświatowe. Prace mają być kontynuowane w piątek po sejmowych głosowaniach - posłowie mają rozpatrzyć jeszcze trzy rozdziały projektu "Prawo oświatowe" oraz cały projekt: "Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe".

Zgodnie z rządowymi projektami, w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA