REKLAMA

SLD protestowało w obronie polskiej demokracji

  • Autor: PAP/GP
  • 03 grudnia 2015 11:01
SLD protestowało w obronie polskiej demokracji Politycy Lewicy w czasie manifestacji (fot. twitter.com)

Sojusz Lewicy Demokratycznej protestował, w nocy z 2 na 3 grudnia w obronie polskiej demokracji pod sejmem. Europoseł Andrzej Szejna w emocjonalnej wypowiedzi przyrównał PiS do grupy przestępczej.

- Zamach na demokrację; zamach na świątynię konstytucji RP - tak określił w czwartek zaprzysiężenie przez prezydenta nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego były europoseł SLD Andrzej Szejna. Zapowiedział, że Sojusz zaproponuje w tej sprawie przesłuchanie w Parlamencie Europejskim.

Nocne recytowanie przysięgi

Prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek rano ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ślubowanie od piątego - Julii Przyłębskiej, prezydent odbierze po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

Ślubowanie wobec prezydenta złożyli Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski, których w głosowaniu wybrała w środę wieczorem sejmowa większość przy sprzeciwie opozycji: PO, Nowoczesnej i PSL. Kandydatów na sędziów zgłosił PiS.

Mocna polemika SLD

- Powołano bezprawnie 5 sędziów, ci sędziowie chyba dzisiaj przyszli do pracy - jest to kpina z demokracji - podkreślił Szejna. - Pan prezydent w nocy, rozumiem bezsennej, nie wiem o której nad ranem, przyjął ich ślubowanie - dodał. Zdaniem polityka to jest brak powagi urzędu prezydenta.

Według b.europosła można to było zrobić zupełnie inaczej, poczekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego, który zebrał się w czwartek. Szejna uważa, że decyzja TK będzie niekorzystna dla Prawa i Sprawiedliwości.

- Oto chodziło - pokonać demokrację, pokonać sprawiedliwość, byle stanęło na naszym - ocenił Szejna środowy wybór sędziów TK. - Mamy do czynienia z podważeniem gruntów demokracji w Polsce i podważeniem autorytetu Polski - dodał.

SLD zapowiada międzynarodowe kroki

Polityk zauważył, że Trybunał Konstytucyjny w Europie i na świecie jest taką instytucją, która gwarantuje demokrację konstytucji. Zapowiedział, że SLD zaproponuje przesłuchanie w PE ws. zamachu na podstawy demokracji w Polsce przez obecny rząd. Dodał, że SLD będzie składać skargi go Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

- Będziemy musieli poprosić o ochronę Unię Europejską i instytucje międzynarodowe. Będziemy szukać sprawiedliwości na arenie międzynarodowej - zapowiedział Szejna.

Ocenił, że PiS jest zorganizowaną grupą.

- Jeszcze nie zorganizowaną grupą przestępczą, gdyż nikt nie stwierdził, że popełniono przestępstwo, ale w przyszłości tak się może stać. Co gorsza mam wrażenie, że z tą zorganizowaną grupą współpracuje prezydent RP Andrzej Duda - podkreślił.

Trybunał Konstytucyjny bada w czwartek ustawę o TK, która była podstawą wyboru przez poprzedni Sejm pięciu nowych sędziów TK. Pierwotnie zaskarżyło ją PiS, kwestionujące ten wybór, ale potem wycofało skargę. Ponowili ją posłowie PO i PSL, a przyłączył się do niej RPO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA