REKLAMA

Śledztwo smoleńskie. Waszczykowski w Trybunale Sprawiedliwości widzi ostanią deskę ratunku

 • Autor: GP/PAP
 • 01 lutego 2017 13:45
Śledztwo smoleńskie. Waszczykowski w Trybunale Sprawiedliwości widzi ostanią deskę ratunku Samolot TU-154M w barwach biało-czerwonych Rzeczpospolitej. Z dwóch maszyn tego typu, którymi podróżowali polscy politycy i urzędnicy został tylko jeden. (fot.:Aleksandr Markin/wikimedia.org/CC BY-SA 2.0)

• MSZ chce skierować do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze sprawę śledztwa smoleńskiego, które prowadzi Rosja.
• Minister Witold Waszczykowski zapowiedział takie kroki prawne w środę (1 lutego).

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przygotowuje się, by zaskarżyć do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze śledztwo smoleńskie, które prowadzi Rosja.

- Najpierw staraliśmy się - przez ten rok (2016 - red.) - sprawdzić, czy jest możliwość bezpośredniego dotarcia do Rosjan. Rosjanie, jak państwo wiedzą, odpowiadają w sposób negatywny, czasami arogancki. (…) Próbowaliśmy również uzyskać wsparcie od różnych naszych sojuszników, instytucji, do których należymy – podkreślił szef MSZ - Ponieważ sprawa jest już sprzed siedmiu lat nasze możliwości wyczerpały się. W związku z czym rzeczywiście w tej chwili trwa proces kończenia pisania skargi do MTS i w najbliższym czasie taką skargę przedstawimy - oceniał Waszczykowski.

Skarga do Trybunału ma trafić w ciągu najbliższych tygodni.

Śledztwo to jest kluczowym elementem niezgody dyplomatycznej między Federacją Rosyjską a Rzeczpospolitą. Trwa od tragicznego 10 kwietnia 2010 roku, gdy pod Smoleńskiej doszło do katastrofy TU-154M. Wrak samolotu stał się artefaktem w polityce międzynarodowej między Moskwą i Warszawą.

Witold Waszczykowski kieruje MSZ od kiedy władzę w Polsce przejęło PiS w 2015 roku, źródło: youtube.com

Samolot, a raczej to co z niego zostało, jest dowodem w sprawie katastrofy, który Rosja usilnie uważa za konieczny dla postępowania śledczego. Jednocześnie należy zauważyć, że owo postępowanie toczy się bezowocnie w Rosji od blisko siedmiu lat.

Polska opcja rządząca oceniła wielokrotnie, że wrak nie jest już w Rosji z powodów merytorycznych, a czysto politycznych. Jest on własnością Rzeczpospolitej i powinien wrócić do kraju - uważają polskie władze.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze to ciało sądowe ONZ, które rozstrzyga spory między członkami organizacji. I Polska, i Rosja należą do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Minister kup se tornister 2017-02-02 12:11:42
  Waszczykowski wybitnym politykiem jest. Jak się za coś zabiera to klapa zagwarantowana na 100%. Jedyne wytłumaczenie tego bzdurnego pomysłu może być takie że po wszystkich swoich wpadkach Wituś chce się podlizać Naczelnikowi Państwa aby jeszcze trochę poministrować.
 • Cudzoziemeiec 2017-02-02 12:06:09
  Bardziej efektywnie będzie to załatwić w San Escobar.
 • Polska się przebudziła! 2017-02-01 14:30:01
  Miesięcznice smoleńskie również zabierzecie do Hagi ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA