REKLAMA

Słowacja: Andrej Kiska przyjął dymisję Roberta Fico

  • Autor: PAP/PSZ
  • 15 marca 2018 15:44
Słowacja: Andrej Kiska przyjął dymisję Roberta Fico Na szczytach władzy w Bratysławie dochodzi do ważnej zmiany. (fot. Shutterstock)

Prezydent Słowacji Andrej Kiska przyjął dymisję premiera Roberta Fico. Na czele rządu ma stanąć obecny wicepremier, zastępca Fico w partii SMER-SD Peter Pellegrini, który otrzymał już od Kiski misję utworzenia rządu.

Zgodnie ze słowacką konstytucją dymisja premiera oznacza dymisję całego rządu. Desygnowany na premiera Pellegrini powiedział, że formowanie gabinetu zajmie kilka dni. Najprawdopodobniej utworzy go ta sama koalicja, którą obok najsilniejszej partii SMER-SD tworzą: Słowacka Partia Narodowa (SNS) oraz partia słowackich Węgrów - Most-Hid.

Decyzja Roberta Fico jest wynikiem kryzysu politycznego po zamordowaniu dziennikarza Jana Kuciaka.

Czytaj także: Robert Fico jest gotowy zrezygnować z fotela premiera Słowacji

Dotychczasowy premier poinformował wczoraj, że poda się do dymisji pod warunkiem, że prezydent Andrej Kiska, który będzie musiał wyznaczyć nowego szefa rządu, będzie respektować obecną większościową koalicję rządzącą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA