REKLAMA

Słowacja: W parlamencie wystąpienia będą krótsze, opozycja mówi o "kneblowaniu"

  • Autor: PAP/MN
  • 27 października 2016 12:42
Słowacja: W parlamencie wystąpienia będą krótsze, opozycja mówi o "kneblowaniu" Politycy opozycji potępili krótsze wystąpienia. (fot. publicdomainpictures.net)

• W parlamencie Słowacji skrócony zostanie czas wystąpień poselskich i będzie obowiązywał zakaz wnoszenia m.in. transparentów i ulotek - poinformował w czwartek dziennik "Pravda".
• Opozycja sprzeciwia się zmianom, potępiając je jako próbę jej kneblowania.

Posłowie przemawiający w imieniu frakcji na wystąpienie będą mieli 30 minut, a wszyscy pozostali 20 minut - przewiduje projekt zmian w parlamentarnym regulaminie, zatwierdzony przez czteropartyjną koalicję rządową socjaldemokraty Roberta Fico. Wprowadzony zostanie też zakaz wnoszenia na salę obrad transparentów, ulotek oraz jedzenia.

Pomysłodawcą zmian jest przewodniczący jednoizbowego parlamentu (Rady Narodowej) i szef prawicowej Słowackiej Partii Narodowej (SNS) Andrej Danko. "Nasze społeczeństwo nie będzie funkcjonować, dopóki Rada Narodowa będzie pokazywać, jak deputowani się kłócą, obrażają i biją" - przekonywał.

Politycy opozycji potępili zmiany jako próby "nakładania kagańca". Zapowiedzieli, że zaskarżą je do Trybunału Konstytucyjnego w Koszycach, a nawet do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

"Koalicja chce zrobić z Rady Narodowej maszynkę do głosowania, która zatwierdzi wszystkie plany rządu" - oceniła słowacka blogerka piętnująca korupcję Veronika Remiszova.

Do końca br. Słowacja sprawuje rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA