REKLAMA

Słowenia zmierza ku wyborom? Prezydent Borut Pahor jest za

  • Autor: PAP/PSZ
  • 15 marca 2018 17:11
Słowenia zmierza ku wyborom? Prezydent Borut Pahor jest za Borut Pahor nie przedstawi kandydata na nowego premiera Słowenii. (fot. Shutterstock)

Prezydent Słowenii Borut Pahor ogłosił, że nie przedstawi parlamentowi kandydata na nowego szefa rządu po rezygnacji premiera Miro Cerara. Tym samym opowiedział się za przyspieszonymi wyborami powszechnymi.

Prezydent "ocenił, że rezygnacja premiera będzie skutkować przedterminowymi wyborami" - podano w oświadczeniu. Według prezydenta najlepiej rozpisać wybory na drugą połowę maja.

Szef państwa zapowiedział, że nie przedstawi kandydata na premiera, ale - jak przypomina słoweńska agencja STA - prawo do tego mają również partie lub grupy parlamentarne składające się co najmniej z 10 deputowanych. Prezydent zamierza konsultować się w sprawie możliwych terminów wcześniejszych wyborów z szefami ugrupowań parlamentarnych.

W środę (14 marca) Cerar ogłosił swoją decyzję o rezygnacji. Była ona spowodowana wyrokiem Sądu Najwyższego anulującym rezultat referendum, w którym zgodzono się na wybudowanie połączenia kolejowego o wartości 1 mld euro. 27-kilometrowe trasa łącząca portowe miasto Koper z miejscowością Divacza w pobliżu włoskiej granicy to największy projekt inwestycyjny centrolewicowego rządu Słowenii.

Ogłaszając swoją rezygnację, Cerar stwierdził, że "ma dość utrudnień ze strony partnerów koalicyjnych i nacisków ze strony związków zawodowych". "Podjąłem decyzję, jaką musiałby podjąć każdy godny zaufania polityk w takiej sytuacji" - ogłosił.

Czytaj także: Premier Słowenii Miro Cerar podał się do dymisji

W jego ocenie wyrok Sądu Najwyższego to "nowy cios dla projektu kolejowego", który jest inwestycją o "strategicznym znaczeniu dla rozwoju Słowenii". "Obywatele będą mieli szanse wybrać w głosowaniu", kto zasługuje na ich poparcie - dodał.

Cerar zaznaczył też, że będzie pełnił obowiązki premiera dopóki nie powstanie nowy rząd. Planowo wybory parlamentarne w Słowenii miały odbyć się w czerwcu.

W czwartek (15 marca) premier oficjalnie złożył dymisję marszałkowi parlamentu Milanowi Brglezowi. Zgodnie z prawem Zgromadzenie Narodowe ma siedem dni na potwierdzenie rezygnacji szefa rządu.

Cerar stał na czele słoweńskiego rządu od 2014 roku. W skład popierającej go koalicji wchodzi ugrupowanie premiera Partia Miro Cerara (SMC), Socjaldemokraci (SD) oraz Demokratyczna Partia Emerytów Słowenii (DeSUS).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA