REKLAMA

Służba Więzienna, reprywatyzacja, emerytury: Znamy plan posiedzenia Rady Ministrów

  • Autor: GP
  • 22 listopada 2016 10:26
Służba Więzienna, reprywatyzacja, emerytury: Znamy plan posiedzenia Rady Ministrów Beata Szydło w zeszłym tygodniu podsumowała swoje 465 dni pracy dla Polski. Podsumowania wygłaszali też jej ministrowie. (fot.:KPRM/flickr.com/domena publiczna)

• W środę (23 listopada) spotka się Rada Ministrów.
• Jednym z kluczowych punktów posiedzenia będzie propozycja zmian wyposażenia Służby Więziennej. Tę propozycję składa Ministerstwo Sprawiedliwości.
• W punktach spotkania ministrów jest też propozycja dotycząca reprywatyzacji.

W środę (23 listopada) Rada Ministrów zbierze się w Warszawie. Na spotkaniu, które zacznie się, tradycyjnie o godz. 12. ministrów czeka aż 11 puntów porządku obrad.

Beata Szydło i jej rząd zaczną od nowych propozycji Ministerstwa Finansów, które będą poświęcone instrumentom finansowym w Polsce. Legislacja dotyczy dostosowania polskiego prawa do wymogów UE i europejskich regulacji dotyczących rynku kapitałowego.

Potem głos zabierze przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, który przedstawi Projekt ustawy o zmianie prawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zmiany w Służbie Więziennej do 2020 roku

Kluczowe będą w porządku obrad następne punkty. Rada Ministrów zajmie się "Programem modernizacji Służby Więziennej w latach 2017 do 2020". Tę zmianę pilotuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt pojawił się w pracach polskich władz we wrześniu 2016 roku.

Zakłada on zmianę w wyposażeniu ochrony polskich zakładów karnych: w tym zapewnienie nowej  broni (subkarabinki automatyczne, strzelby powtarzalne), nowego sprzętu specjalnego ( w tym kaski ochronne, kamizelki kuloodporne, kajdanki). To rozwiązania dla samych funkcjonariuszy. W kontekście całej służby mają pojawić się lepsze, nowsze samochody, informatyzacja łączności.

Służba więzienna zajmuje się nie tylko zapewnieniem porządku w placówkach zamkniętych, ale także transportem podopiecznych np. na rozprawy, źródło: pixabay.com/domena publiczna

Poprawiona ma być też np. ochrona przeciwpożarowa w placówkach więziennych.

Rząd w tematem zajmie się też ustawami okołoprojektowymi, które towarzyszą programowi, który forsuje resort sprawiedliwości.

Projekt reprywatyzacyjny

W kolejnym punkcie ministrowie zapoznają się z projekt ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych. To też propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości. Na rozstrzygnięcia w tej kwestii czekają środowiska w samej stolicy, która od lat walczy z nieprawidłowościami reprywatyzacyjnymi.

Ministerstwo Środowiska potem przedstawi Projekt ustawy o zmianie legislacji o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych (GMO).

Emerytury w służbach

Na środowym posiedzeniu pojawi się też prawo o emeryturach. Tę kwestię zreferuje przedstawiciel MSWiA. Projekt dotyczy szerokiego grona funkcjonariuszy: Policji, ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Posiedzenie zakończy się punktami dotyczącymi zarządzania mieniem państwowym i Prokuratorią Generalną RP. Pod tą nazwą kryje się ciało mające opiniować umowy ze Skarbem Państw. Progiem takiej opinii ze strony Prokuratorii będzie kwota 100 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA