REKLAMA

Służby specjalne zyskają nowe uprawnienia

  • Autor: PAP/em
  • 28 grudnia 2015 08:39
Służby specjalne zyskają nowe uprawnienia (fot. flickr/Włodi/CC BY-SA 2.0)

W związku z zagrożeniem terrorystycznym, PiS w poselskim projekcie nowelizacji ustaw o policji i służbach specjalnych zwiększa ich uprawnienia do podsłuchów i inwigilowania internetu.

Projekt nowelizacji został opublikowany na stronach internetowych Sejmu w zeszłym tygodniu. Dokument dotyczy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Żandarmerii Wojskowej, straży granicznej, służby celnej, kontroli skarbowej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu i Służby Wywiadu Wojskowego.

Dziennik podkreśla, że wszystkie te instytucje poza służbą celną mają mieć prawo do stosowania kontroli operacyjnej za zgodą sądu aż do 18 miesięcy. W przypadku ABW i SKW, tak jak jest to obecnie, w "uzasadnionych sytuacjach" kontrole będą mogły trwać dłużej. PiS tłumaczy, że proponowane w projekcie rozwiązania są "niezbędne w perspektywie bieżących zagrożeń bezpieczeństwa". Wśród nich wymienia chociażby zagrożenia terrorystyczne.

Projekt PiS pokrywa się z dokumentem złożonym przez senatorów PO przed październikowymi wyborami parlamentarnymi.

Czytaj też: Panoptykon krytycznie o projekcie PiS ws. inwigilacji i billingów

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA