REKLAMA

Smoleńsk: Adwokat potwierdził. Tusk został wezwany do prokuratury

  • Autor: PAP/GP
  • 27 lipca 2017 09:06
Smoleńsk: Adwokat potwierdził. Tusk został wezwany do prokuratury Donald Tusk jest w osi zainteresowania prokuratury, bo w 2010 roku był premierem RP. (fot.:twitter.com/eucopresident)

B. premier, obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk został wezwany, na 3 sierpnia, na przesłuchanie do Prokuratury Krajowej – powiedział jego pełnomocnik mec. Roman Giertych. Jak dodał, jeśli nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności jego klient stawi się w prokuraturze.

• Tusk ma być przesłuchany w charakterze świadka. Prokuratura bada  nieprawidłowości w badaniu zwłok ofiar katastrofy TU-154M.

• Zeznania w tym roku w tej sprawie składała już była premier i min. zdrowia Ewa Kopacz.

• Do końca czerwca przeprowadzono 33 ekshumacje ofiar katastrofy samolotu z 2010 roku.

 

Giertych powiedział , że nie wie jakiej sprawy dotyczy wezwanie.

Jeszcze w połowie lipca PK informowała, że jest przygotowywane wezwanie dla Tuska, na przesłuchanie w charakterze świadka. Chodzi o śledztwo dot. m.in. nieprawidłowości w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. B. premier był już w tej sprawie wzywany na 5 lipca ale zawiadomił prokuraturę, że z powodu obowiązków przewodniczącego Rady Europejskiej nie stawi się przesłuchanie.

Śledztwo, w którym Tusk, będący 10 kwietnia 2010 r. premierem rządu RP, ma złożyć zeznania świadka, prowadzone jest w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych bezpośrednio po katastrofie w Smoleńsku.

- Obejmuje ono m.in. ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski - ujawniła prokuratura.

W tej sprawie przesłuchani zostali już m.in.: ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz, b. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, b. naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski. Miał być też przesłuchiwany b. prokurator generalny Andrzej Parulski - PK dotąd nie potwierdziła czy do tego przesłuchania doszło.

Według prokuratury, brak sekcji ofiar katastrofy bezpośrednio po przewiezieniu ich ciał do Polski uniemożliwił wykrycie szeregu błędów związanych z identyfikacją ofiar.

- W efekcie ekshumacji, prowadzonych przez prokuraturę od jesieni 2016 r. nieprawidłowości wykryto dotąd w ponad połowie przypadków. Polegały one głównie na zamianie ciał ofiar bądź umieszczeniu w jednej trumnie części ciał więcej niż jednej osoby (w skrajnym przypadku aż ośmiu) - ujawniła PK.

Do końca czerwca przeprowadzono 33 ekshumacje. W przypadku dwóch osób stwierdzono zamianę ciał. Zamianę 6 ciał wykazały ponadto ekshumacje przeprowadzone jeszcze na zlecenie b. Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Jako pierwszy informacje o nowym terminie wezwania Tuska podał portal TVN24.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA