REKLAMA

Smoleńsk. Będą ekshumacje ciał ofiar katastrofy

  • Autor: GP
  • 13 września 2016 09:11
Smoleńsk. Będą ekshumacje ciał ofiar katastrofy W Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób. Na zdjęciu funkcjonariusze rosyjscy w dniu katastrofy na lotnisku Smoleńsk-Północ. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• W prokuratorskim zespole prowadzącym śledztwo smoleńskie zapadła decyzja o otwarciu mogił ofiar katastrofy. 
• Procedury ekshumacyjne mają zacząć się późną jesienią.

Dziennikarz Cezary Gmyz informował o temacie w niedzielę (11 września), a wtórowało mu i potwierdziło informację Radio RMF we wtorek (13 września) - zapadły decyzje o ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Wedle informacji, do których dotarli dziennikarze, otwieranie mogił ma się zacząć późną jesienią.

Decyzja zapadła w ramach specjalnego zespołu śledczego kierowanego przez zastępcę Prokuratora Generalnego Marka Pasionka. Zespół jest częścią zreformowanej w połowie tej kadencji prokuratury, dokładniej podlega ów zespół pod Prokuraturę Krajową.

W marcu Prokuratura Krajowa przejęła dochodzenie w sprawie katastrofy smoleńskiej z rąk prokuratury wojskowej. To postępowanie toczy się od 2010 roku i jest w bardzo trudnej sytuacji, gdyż strona rosyjska nadal ma w swojej dyspozycji kluczowe dowody w sprawie.

Ekshumacja ma objąć tylko ofiary do tej pory niebadane. Część szczątek już ekshumowali polscy śledczy w ubiegłych latach. Pierwsze powiadomienia o zamiarach śledczych zostały już dostarczone do rodzin smoleńskich - dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze.

Katastrofa Smoleńska

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej na terenie Rosji zginęło wielu polskich polityków, dowódców wojskowych, załoga samolotu. Zniszczeniu uległ polski samolot rządowy TU-154M, na pokładzie którego przebywała delegacja udająca się na uroczystości katyńskie.

Śmierć poniósł urzędujący wówczas prezydent Lech Kaczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • życie! 2016-09-13 10:45:49
    Wszyscy wiemy że zostali zabici nowej generacji bronią która znajduje się tylko na wyposażeniu armii wojsk Federacji Rosyjskiej (mina ziemia powietrze, efekt wybuchu wolumicznego stosowana wcześniej na obiektach cywilnych w Czeczeni). Pytanie jak udowodnić zaplanowany zamach komunistów bez kluczowego dowodu w sprawie, wraku Prezydenckiego stanowiącego własność RP TU-154M.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA